وکیل مهریه

وکیل مهریه (1)

با گروه عدالت نویسان در وقت و هزینه صرفه جویی کنید

وکیل مهریه

وکیل مهریه در تهران

 وکیل مهریه کیست؟ آیا برای شما هم پیش آمده است که به وکیل مهریه نیاز داشته باشید؟ وکیل مهریه یکی از مهم ترین اشخاصی است که می تواند در جهت احقاق حقوق افراد به آنان کمک کند. از ملاک های انتخاب وکیل مهریه آشنایی دارید و می دانید چگونه می توان بهترین وکیل مهریه را انتخاب کرد؟

مهریه یکی از اساسی ترین حقوقی است که زوجه در زندگی مشترک حق دریافت آن را دارد. حقیقت آن است که دریافت مهریه مسئله ای است که معمولا بدون شروط خاصی به زن تعلق می یابد. بنابراین کاملا طبیعی است که زن در هر زمان که بخواهد، مهریه اش را از شوهرش مطالبه کند. معمولا تمامی افراد در مورد موضوع مهریه اطلاعات کامل و دقیقی ندارند و همین موضوع باعث می شود تا گاهی ناخواسته دچار مشکلات حقوقی متعددی در این زمینه شوند. وکیل مهریه با در نظر گرفتن چنین مشکلاتی سعی بر آن دارد که در جهت احقاق حقوق افراد قدم بردارد و اطلاعات لازم را در این زمینه به آنها ارائه دهد.

 وکیل مهریه به کسی گفته می شود که علاوه بر داشتن تحصیلات حقوقی دارای مدرک وکالت است و تجربه بسیار زیادی در زمینه پرونده های مهریه دارد. از آنجایی که وکیل مهریه دارای تجربه و مهارت بسیار زیادی در زمینه چنین پرونده هایی است و به خوبی از تمامی راه های قانونی آگاهی دارد.

 امروزه برای انتخاب بهترین وکیل مهریه باید دقت بسیار زیادی داشت؛ چرا که تعداد وکلایی که به عنوان وکیل مهریه در جامعه مشغول به کار می باشند، بسیار زیاد است و تشخیص اینکه کدام یک از این افراد دارای تخصص و مهارت بیشتری استف کار سختی است و نیازی به اگاهی دارد.

وکیل مهریه و مزایای مشاوره حقوقی با او

 وکیل مهریه دارای وظایف متعددی است. یکی از اصلی ترین و اساسی ترین وظایف وکیل مهریه، ارائه خدمات مشاوره حقوقی است. اکنون ممکن است برای بسیاری از افراد این سوال مطرح شود که اصلا مشاوره حقوقی با وکیل مهریه دارای چه فوایدی است و چرا باید به سراغ استفاده از خدمات آن برویم؟

مشاوره حقوقی با وکیل مهریه یکی از اصلی ترین راه هایی است که می توان از طریق آن اطلاعات نسبتا جامع و کاملی را در مورد قوانین مربوط به مهریه بدست آورد. بسیاری از افراد به اشتباه با خود فکر می کنند که تنها زمانی می توان به سراغ وکیل مهریه رفت که قصد طلاق و جدایی دارند. بهتر است این تصور اشتباه را به طور کامل کنار بگذارید، چرا که بلافاصله بعد از جاری شدن عقد نکاح، زن مستحق دریافت مهریه می گردد و می تواند هر مقدار از ان را که می خواهد از همسر خود مطالبه کند. در چنین مواردی مرد موظف است که مهریه همسر خود را به اندازه ای که زن مطالبه کرده است بپردازد.

در صورتی که مرد از پرداخت مهریه سرپیچی کند و آن میزانی که همسرش مطالبه کرده است را نپردازد، زن این اختیار قانونی را دارد که به مراجع قضایی مراجعه کند و درخواست خود را مبنی بر دریافت حق خود ارائه دهد. همانطور که از این متن می توان نتیجه گیری کرد، مهریه مسئله ای است که هر زمان بعد از عقد نکاح ممکن است مطرح گردد.

 وکیل مهریه در هر زمانی آماده خدمت رسانی به زوجین است. جلسات مشاوره حقوقی با وکیل مهریه معمولا در جهت اطلاع رسانی است و همه افراد می توانند از ان استفاده کنند و هیچ گونه محدودیتی در رابطه با این موضوع وجود ندارد. مشاوره حقوقی با وکیل مهریه به صورت حضوری و غیر حضوری انجام می شود.

مشاوره حقوقی مهریه حضوری یا غیر حضوری؟

مشاوره حقوقی با وکیل مهریه که به صورت حضوری ارائه می گردد معمولا در دفتر کاری وکیل است و پرونده به صورت حضوری و دقیق مورد بررسی قرار می گیرد. از آنجایی که برخی از پرونده های مربوط به دعاوی مهریه نیاز به بررسی دقیق دارند، وکیل مهریه تمامی جوانب حقوقی را با تکیه بر مهارتی که دارد به بهترین نحو ممکن مورد بررسی قرار می دهد.

یکی دیگر از راه های استفاده از مشاوره حقوقی با وکیل مهریه، روش غیر حضوری است که از طریق راه های ارتباطات اینترنتی و تلفنی انجام می شود. روش مشاوره غیر حضوری با وکیل مهریه یکی از بهترین روشهایی است که می توان از طریق آن سوالات سطحی و غیر حساس خود را پرسید. البته در شرایط های اضطراری و حساس نیز روش غیر حضوری مشاوره از بهترین و موثرترین روش ها به حساب می آید؛ چرا که گاهی افراد  حتی فرصت مراجعه به دفتر وکیل مهریه را ندارند. وکیل آنلاین مهریه آماده خدمت رسانی به تمامی مردم کشور می باشد. هیچ محدودیت مانی و مکانی برای استفاده از خدمات حقوقی وکیل آنلاین مهریه وجود ندارد.

در نهایت به شما پیشنهاد می کنیم که در صورت بوجود آمدن شک و تردید در مورد انتخاب نوع مشاوره حقوقی از خود وکیل مهریه کمک بگیرید و طبق نظر او عمل کنید. وکیل مهریه بهتر از هر کس دیگری می تواند شرایط پرونده شما را مورد بررسی قرار دهد و تشخیص دهد که مشاوره حقوقی حضوری برای شما بهتر است یا مشاوره حقوقی غیر حضوری دارای تاثیر بیشتری است.

گاهی ممکن است مراجعان خود دوست داشته باشند که به دلیل سهولت استفاده از جلسه مشاوره حقوقی غیر حضوری از این روش برای ارتباط با وکیل مهریه استفاده کنند اما پرونده آنان دارای حساسیت های زیادی بوده و نیاز به بررسی دقیق داشته باشد، در چنین مواردی معمولا نمی توان از طریق جلسه غیر حضوری به نتایج دلخواه خود دست یافت و امکان شکست در جریان حقوقی پرونده بسیار زیاد می شود. پس بهترین راه برای جلوگیری از آسیب و خسارت رد جریان پرونده های مالی و غیرمالی آن می باشد که به وکیل مهریه ای که انتخاب کرده ایم، اعتماد کنیم و از راهکارهای حقوقی که ارائه می دهد استفاده کنیم.

 وکیل مهریه برای زوج یا زوجه؟!

 وکیل مهریه می تواند به چه کسانی خدمات حقوقی ارائه کند؟ آیا تنها بانوان می توانند رای پیگیری پرونده های مهریه به وکیل مهریه مراجعه کنند یا آقایان هم میتوانند از این خدمات حقوقی استفاده نمایند؟

این موضوع حقیقت دارد که بیشتر مراجعان دفاتر حقوقی وکیل مهریه را بانوان تشکیل می دهند اما نباید این موضوع را نادیده گرفت که وکیل مهریه می تواند نقش بسیار مهمی را در جهت احقاق حقوق آقایان ایفا کند. بنابراین در حالت کلی می توان گفت که زوج و زوجه، هردو می توانند به وکیل مهریه مراجعه کنند و به کمک وکیل خود در مراجع قانونی حضور یابند.

برخی از آقایانی که از مراجعه به وکیل مهریه ممانعت می کنند با خود فکر می کنند که هیچ راهی برای عدم پرداخت مهریه همسر خود ندارند و مراجعه به وکیل مهریه یک نوع عمل بیهوده می باشد و دارای هیچ نتیجه مطلوبی نیست، اما این آقایان باید این موضوع را در نظر داشته باشند که قانون کشور ما شرایط نسبتا مطلوبی را برای آقایان نیز در نظر گرفته است تا مهریه را در شرایط بهتری بپردازند. برای مثال اعسار یکی از بهترین راه حل های قانونی است که وکیل مهریه معمولا به آقایان پیشنهاد می دهد.

البته برای گرفتن حکم اعسار نیز زوج باید عدم توانایی پرداخت مهریه را رد مراجع قضایی به اثبات برساند و این کار تنها با کمک وکیل مهریه امکان پذیر است. وکیل متخصص مهریه با فراهم آوردن مدارک و اسناد معتبر و ارائه آنها در مراجع قانونی می تواند چنین ادعایی را به اثبات برساند. هنگامی که زوج بتواند حکم اعسار دادگاه را دریافت کند، این امکان برایش ایجاد می شود که مهریه همسر خود را به صورت قسط بندی شده در فواصل زمانی معینی که قاضی تعیین می کند، پرداخت کند.

موضوع دیگری که باید درمورد آن صحبت کنیم، مسئله عدم پرداخت مهریه به طور کامل است که تنها در شرایط خاص و نسبتا محدودی امکان پذیر است، برای مثال در مواردی که وکیل تخصصی مهریه در دادگاه اثبات کند که نکاح در حالت کلی اشتباه بوده است و موارد فسخ نکاح وجود دارد و…. مرد می تواند مهریه زن را پرداخت نکند.

بنابراین تمامی بانوان و آقایان که با پرونده های مهریه درگیر هستند باید برای حل مشکل خود و جلوگیری از تضییع حقوقی خود سریعا به وکیل مهریه مراجعه کنند.

 مشاوره حقوقی با وکیل مهریه قبل از ازدواج یا بعد آن؟!

شما نیز تاکنون افرادی را دیده اید که قبل از ازدواج به وکیل مهریه مراجعه می کنند؟ به نظر شما یان افراد کار درستی انجام می دهند یا اشتباه؟ عرف جامعه ما زمان مراجعه به وکیل مهریه را دقیقا چه زمانی می داند؟

وکیل مهریه معمولا در هر مرحله ای از جریان ازدواج که باشید به شما کمک می کند و تمامی اطلاعات لازم را به شما ارائه می دهد. همه ما به خوبی می دانیم که پیشگیری بهتر از درمان است! بنابراین از این ضرب المثل قدیمی به خوبی می توانیم به این نکته دست یابیم که تا وقتی فرد ازدواج نکرده است دارای هیچگونه تعهداتی نخواهد بود و زن نیز مستحق دریافت مهریه نخواهد بود، پس بهتر است افراد قبل از امضا کردن موافقت نامه ازدواج حتما از مشاوره حقوقی با وکیل مهریه استفاده کنند.

اگر از آقایانی که دچار مجازات عدم پرداخت مهریه شده اند، سوال کنید که دلیل اصلی خسارات و آسیب هایی که دیده اند چیست، انان به صراحت عدم آگاهی را به عنوان دلیل اصلی این موضوع به شما معرفی خواهند کرد. شاید در عرف جامعه شما هم شنیده باشید که برخی از افراد می گویند، مهریه را چه کسی گرفته است و چه کسی پرداخت کرده است! این جمله کاملا اشتباه است و باعث ایجاد نا آگاهی و اطلاع رسانی اشتباه به مردم می گردد؛ چرا که امروزه بسیاری از مردم هم مهریه را پرداخت کرده اند و بسیاری از بانوان هم آن را دریافت کرده اند.

تا جایی که این امکان برای شما وجود دارد که قبل از ازدواج و عقد رسمی به وکیل مهریه مراجعه کنید، حتما این کار را انجام دهید تا از بوجود آمدن مشکلات و آسیب های مادی و معنوی در آینده جلوگیری شود. اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که به دنبال یک وکیل مهریه خوب می گردید، گروه حقوقی وکلای عدالت نویسان می تواند شما را در این زمینه یاری کند.

وکیل مهریه و کاری که برای ما انجام می دهد.

وکیل مهریه یکی از پرکاربردترین انواع وکلا در ایران محسوب می شود. البته در قانون به طور اختصاصی و مستقیم در مورد وکیل مهریه صحبت نشده است. به عبارت بهتر در قانون برای مفهوم وکیل بخش بندی خاصی در نظر گرفته نشده است. بنابراین یک وکیل پایه یک دادگستری دارای پروانه وکالت از نظر قانونی می تواند در تمامی جنبه های حقوقی و دادگاه های قضایی به عنوان وکیل حضور داشته باشد. اما از نظر عملی بهتر است از وکیلی با تخصص تجربی مشخص استفاده کنیم.

به طور مثال در موارد تجاری و اقتصادی مسلما وکیلی با سابقه وکالت در حوزه خانواده و مهریه نمی تواند گزینه مناسبی باشد. اما یک وکیل مهریه می تواند گزینه مناسبی برای مباحث مربوط به مهریه و دعوی های خانوادگی باشد. در ادامه قصد داریم بیشتر با وکیل مهریه و کاری که انجام می دهد آشنا شویم. منتها برای درک بهتر این مفهوم و کارایی یک وکیل مهریه بهتر است ابتدا با مفهوم مهریه و چرایی وجود آن در قانون صحبت کنیم.

مهریه، قانونی الهی و اسلامی

مهریه یکی از قوانین اختصاصی خانواده در ایران محسوب می شود که در کمتر قانون و کشوری وجود دارد. علت این امر این است که بخش مهمی از قوانین ایران به خصوص قوانین خانواده بر اساس قوانین اسلامی – الهی پایه گذاری شده است. در اسلام نکاح یا ازدواج بین طرفین زمانی صحیح است که مفهومی تحت عنوان مهریه بین آن ها وجود داشته باشد.

 مهریه حقی است از طرف زن بر گردن مرد که بعد از جاری شدن عقد ایجاد می شود. به عبارت ساده تر مهریه حقی است که بعد از امضا کردن عقدنامه توسط مرد و زن ایجاد می شود. این حقی است که قانون و شرع برای زن مشخص کرده است و مرد موظف به پرداخت آن می باشد.

نکته مهم این است که قانون ازدواج را مانند یک قرارداد می داند. بر اساس قانون این قرارداد بین طرفین ( زوج و زوجه ) درست مانند سایر قرارداد ها زمانی صحیح و قابل اجراست که یک سری از شروط در آن رعایت شده باشد. یکی از این شروط مشخص کردن مهریه و نوع آن است – البته در برخی مواقع عقد بدون مشخص کردن مهریه صحیح است اما این به معنی عدم توجه به مهریه و به طور کلی نادیده گرفتن آن من نیست – از طرف دیگر ازدواج نیز مانند هر نوع قرارداد دیگر بعد از اجرایی شدن برای طرفین تعهد هایی را ایجاد می کند. یکی از این تعهدها که بر گردن مرد قرار دارد مهریه است. به واسطه این قرارداد مرد موظف به پرداخت مقدار مشخص شده مهریه در عقدنامه خواهد بود.

حال نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که شرط فسخ این قرارداد یا به صورت عمومی تر شرط طلاق از نظر قانون رعایت کلیه تعهدهای مشخص شده در عقدنامه است. بنابراین زمانی قانون اجازه طلاق و فسخ قرارداد را صادر می کند که بند تعهدها یک به یک مورد بررسی قرار بگیرد و در مورد هر کدام از آنها رای مناسبی صادر شود. یکی از بندها، مسئله مهریه است.

اما از آن جایی که معمولا مهریه مسئله مادی و اصلی برای بسیاری از اقشار جامعه محسوب می شود، بررسی این بند بسیار طولانی و پر دردسر محسوب می شود. از این رو معمولا طرفین برای سریع تر انجام شدن کارها و رسیدن به نتیجه مطلوب از یک وکیل مهریه کمک می گیرند.

نقش وکیل مهریه  در روند دادرسی طلاق

قبل از این که بخواهیم به نقش  وکیل مهریه در روند معمولی طلاق بپردازیم، بهتر است به این نکته اشاره کنیم که لزوما دعوا های مربوط به مهریه تنها در زمان طلاق اتفاق نمی افتد. زن حق دارد در هر زمانی که بخواهد مهریه خود را از زوج درخواست کند و زوج موظف به پرداخت این مقدار مهریه است.

اما از آن جایی که در ایران به شکل عرف مهریه را پشتیبان زندگی زناشویی می دانند، عملا زن تا زمانی که قصد جدایی ندارد اقدام به دریافت مهریه نمی کند. با توجه به این نکته به نظر می رسد که بیشترین حضور وکیل مهریه در جریان طلاق باشد. از این رو در ادامه می خواهیم به نقش وکیل مهریه در روند عادی طلاق بپردازیم.

به طور کلی روند عادی طلاق بدین صورت است که ابتدا طرفین دادخواست طلاق و علت آن را به دادگاه ارائه می دهند. دادگاه بعد از بررسی این دادخواست و مطابقت آن با واقعیت و عقدنامه زوجین، زوجین را به یک مشاوره مورد اعتماد و زیر نظر دادگستری ارجاع می دهد. قصد دادگاه این است که به واسطه این مشاوره ها سعی کند مشکلات بین زوجین را به صورت مسالمت آمیز حل کند و آن ها را به زندگی برگرداند.

در صورتی که مشاوره مشخص کند که طرفین به درد یکدیگر نمی خورند و عملا باید از یکدیگر جدا شوند، دادگاه سراغ داوری می رود. داوری مرحله ای است که در آن طرفین کسانی را به عنوان داور به دادگاه معرفی می کنند. این داورها شهادت می دهند که این دو نفر با یک دیگر مشکل دارند و قصد ادامه زندگی با هم را ندارند. بعد از این است که دادگاه وارد مرحله اصلی و بررسی تعهدات مندرج در عقدنامه می شود.

در این مرحله دادگاه سعی می کند بر اساس شرایط زندگی و بر اساس تعهدات مشخص شده در عقدنامه عادلانه ترین تصمیمات را برای طرفین اتخاذ کند. پرداخت مهریه، حضانت فرزندان، پرداخت نفقه و … هر کدام به تنهایی باید مورد بررسی قرار بگیرد. این مراحل است که باعث میشود روند عادی طلاق چند ماه تا چند سال به طول بکشد.

در این بین وکیل مهریه وظیفه دارد، رای دادگاه را در سریع ترین زمان به نفع موکل خود بگیرد. در واقع آن چیزی که در این جا برای موکل اهمیت دارد، گرفتن رای مساعد است و زمان چندان مفهوم مهمی برای او ندارد. از این رو وکیل مهریه باید سعی کند با هر ترفندی که می داند دادگاه را مجاب کند که رای مطلوب موکلش را صادر کند.

  وکیل مهریه و طلاق توافقی

اما نوع دیگری از طلاق وجود دارد که عملا بسیار سریع تر از روند عادی طلاق است. مراحل طلاق توافقی و طلاق عادی تا انتهای داوری مانند یکدیگر است. آن چیزی که باعث شده استطلاق توافقی بسیاری سریع تر از طلاق عادی باشد در مراحل بررسی تعهدها و شرایط مختلف توسط دادگاه است.

در واقع در طلاق توافقی دادگاه به توافق بین طرفین در موارد مختلف احترام می گذارد. بنابراین توجه داشته باشید که دادگاه کاری به عادلانه بودن این توافق ها ندارد و تنها و تنها به توافق بین طرفین احترام می گذارد و آن را اجرا می کند.

به طور مثال اگر طرفین توافق کرده باشند که زن به ازای دریافت حق حضانت فرزندان بخشی از مهریه خود را می بخشد، دادگاه به این توافق احترام می گذارد و آن را از نظر قانونی رسمی و لازم الاجرا می شمارد. بنابراین در طلاق توافقی عملا این طرفین هستند که بدون درگیر کردن دادگاه سعی می کنند در موارد مختلف از جمله مهریه به توافق برسند. هرچه تعداد موارد مورد توافق بیشتر باشد عملا کار دادگاه سریع تر و راحت تر پیش می رود. در بهترین حالت یک طلاق توافقی حدودا به ده روز زمان نیاز دارد.

کار وکیل مهریه در روند یک طلاق توافقی شاید سخت تر از کار او در دادگاه طلاق عادی باشد. در روند طلاق توافقی وکیل مهریه باید بتواند بین طرفین یک رابطه منطقی و صلح آمیز ایجاد کند تا طرفین به یک توافق برسند. این توافق ممکن است به شکل یک معامله باشد و از نظر قانون این مسئله هیچ مشکلی ندارد. به عبارت ساده تر داشتن حالت معامله برای ایجاد یک توافق بین طرفین کاملا قانونی است و هیچ مشکلی ندارد. این مسئله خود به عنوان یک ابزار مهم برای وکیل مهریه محسوب میشود. به طور مثال وکیل مهریه با ارائه پیشنهاد دریافت بخشی از مهریه در ازای لغو حقی دیگر در عقد نامه می تواند توافقی بین طرفین ایجاد کند.

در نهایت وکیل مهریه می تواند با ارائه این توافق به دادگاه عملا دادگاه و قاضی را از مسیر بررسی شرایط مهریه دور کند و دادگاه را یک گام به جلو ببرد.

  انواع مهریه در قانون ایران

نکته مهم دیگری که باعث می شود کارکرد وکیل مهریه برای ما پر اهمیت تر باشد این است که مهریه در قانون ایران به یک نوع نیست و انواع مختلفی دارد. در ادامه به انواع مختلف مهریه خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

مهر المسمی: این همان مهری است که هنگام عقد توسط طرفین تعیین می شود و به شکل عرفی با عنوان مهر شناخته می شود.

مهر السنة: مهری است که پیامبر اسلام برای ازدواج فاطمه با علی در نظر گرفته بود. این مقدار برابر با 400 تا 500 درهم است.

مهر المثل: این نوع مهر زمانی تعیین می شود که مهریه ای هنگام عقد تعیین نشده باشد و یا این که مهریه تعیین شده غیر قابل پرداخت یا به طور کلی غیر قانونی و غیر شرعی باشد. از طرف دیگر در صورتی که بین زوجین نزدیکی رخ داده باشد، قانون بر اساس ویژگی های مختلف زوجه، مانند زیبایی، تحصیلات، موقعیت خانوادگی، موقعیت فردی و … اقدام به مشخص کردن مهریه می کند. این مهریه را مهرالمثل می گویند.

مهر المتعه: این نوع مهر درست مانند مهرالمثل است. یعنی این مهر زمانی ایجاد میشود که عملا مهریه تعیین نشده باشد یا به شکل نادرستی تعیین شده باشد. تفاوت مهم در شرایط ایجاد مهرالمتعه با مهرالمثل در این است که در مهرالمتعه عمل زناشویی رخ نداده است. از این رو قانون این بار بر اساس شراط زوج اقدام به تعیین مهر می کند. در صورتی که برای دادگاه ثابت شود زوج دارای تمکن مالی نیست و از عهده پرداخت هیچ نوع مهریه بر نمی آید، عملا مهر را بر او می بخشد.

نکات دیگری که باید در مورد مهریه بدانید!

برخی از نکات در مورد مهریه وجود دارد که توجه به آن ها می تواند شما را در این زمینه راهنمایی کند. در واقع گاهی اوقات نیز لازم نیست به وکیل مهریه یا حتی دادگاه و مراجع قضایی مراجعه کرد. دانستن چند نکته می تواند شما را از تمامی این موارد نجات دهد.

اولین نکته مهم این است که مهریه تقریبا در هیچ حالتی از بین نمی رود و راه قانونی خاصی برای از بین بردن حق مهریه توسط مرد وجود ندارد. حتی در صورت مشخص شدن خیانت زن به مرد، همچنان حق مهریه بر گردن مرد وجود دارد. این حق حتی بعد از مرگ زوج یا زوجه همچنان وجود دارد و از بین نمی رود. تنها زمانی مرد می تواند ادعای از بین رفتن حق مهریه را داشته باشد که ثابت کند که ازدواج آن ها به طور کلی از همان ابتدا سالم نبوده و شرط لازم برای سالم بودن ازدواج رخ نداده است.

نکته مهم دیگر این است که مهریه زن قبل از زناشویی و قبل از از بین رفتن پرده بکارت نصف مهریه تعیین شده است. اما بعد از زناشویی تمام مهریه مشخص شده به زن تعلق می گیرد.

نکته دیگر این است که قوانین مربوط به خانواده، به خصوص قوانین مهریه در ایران جزو معدود قوانینی محسوب می شود که بر اساس شرایط روز به روز می شود. علت این داستان این است که عملا مهریه و به طور کلی قوانین خانواده درصد بالایی از جمعیت کشور را درگیر می کند. از این رو انتظار می رود وکیل مهریه بتواند خودش را با قوانین جدید وفق دهد و بتواند بر اساس آن از موکل خود دفاع کند. آخرین قوانین مشخص شده در قانون مهریه ایران به رسمیت شناختن مسئله ” عندالاستطاعه ” و مشخص کردن سقف معین در پرداخت مهریه است.

 وکیل مهریه را جدی بگیرید!

در این مقاله سعی کردیم  وکیل مهریه و کارایی آن را از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار دهیم. برای این کار باید ابتدا با مفهوم مهریه به طور کامل آشنا می شدیم. همانطور که گفتیم مهریه یک نوع تعهد در عقدنامه محسوب می شود که به محض امضای آن لازم الاجرا می شود. همچنین بیان کردیم که مهریه حق زن بر گردن مرد است که تحت هیچ شرایط خاصی زایل نمی شود. حتی در صورت مرگ یکی از طرفین نیز این حق باید پرداخت شود.

بعد از آن به نقش وکیل مهریه در روند طلاق عادی پرداختیم. همانطور که گفتیم در این حالت وکیل مهریه موظف است دادگاه و قاضی را راضی کند تا رای مطلوب موکل او را صادر کند. در این حالت برای موکل معمولا زمان اهمیت خاصی ندارد و تنها به دنبال گرفتن بهترین رای برای خودش می باشد. اما در حالت طلاق توافقی عملا زمان حرف اول را می زند. در واقع طرفین برای کوتاه کردن مسیر طلاق سعی می کنند در موارد مختلفی از جمله مهریه سعی می کنند به توافق برسند. در این حالت نیز وکیل مهریه باید سعی کند بین طرفین به هر ترتیبی که وجود دارد توافقی ایجاد کند. معمولا وکلا در این حالت از ابزار معامله گری استفاده می کنند. دادگاه نیز در این حالت به توافق احترام می گذارد و آن را لازم الاجرا تلقی می کند.

در ادامه مقاله به انواع مهریه پرداختیم. بسیاری از عموم مردم تصور می کنند که مهریه تنها یک نوع دارد. اما واقعیت این است که در قانون و شرع انواع مختلفی از مهریه بیان شده است که با توجه به شرایط عقد ممکن است یکی از این موارد مورد استفاده قرار بگیرد.

در نهایت نیز با برخی از نکات مهم و البته نه چندان آشکار مهریه آشنا شدیم و نقش وکیل مهریه در این موارد را مورد بررسی قرار دادیم.

اگر بخواهیم به طور کلی نتیجه گیری در اینباره داشته باشیم، می توانیم اینگونه بیان کنیم که وکیل مهریه باید دارای علم حقوقی و فقهی بالایی در زمینه خانواده و مهریه داشته باشد. هر چقدر این وکیل بتواند رابطه خوبی بین فقه و دادگاه قضایی ایجاد کند احتمالا بتواند سریع تر و راحت تر به مطلوب خود و موکل خود برسد. از طرف دیگر در این دادگاه ها تجربه حرف اول را می زند. برخی از اتفاقات و داستان ها وجود دارد که در هیچ کتاب و دانشگاهی تدریس نمی شود. از طرف دیگر به نظر می رسد یک وکیل مهریه باید از نظر قدرت کلامی و روانشناسی توانایی بالایی داشته باشد.

مطالب مرتبط:

وکیل کیفری در تهران

وکیل ملکی در تهران

وکیل حقوقی تهران

وکیل طلاق توافقی

وکیل خانواده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با وکیل

09124857572

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید
×