وکیل برای مشاوره

وکیل برای مشاوره (1)

با گروه عدالت نویسان در وقت و هزینه صرفه جویی کنید

وکیل برای مشاوره

وکیل برای مشاوره تهران

وکیل برای مشاوره

باور کنید شما می توانید از وکیل برای مشاوره استفاده کنید! این تمام چیزی است که می خواهیم در این مقاله بیان کنیم. در واقع می خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که آیا به جز این که انتظار داشته باشیم یک وکیل از ما در مسیرهای قانونی دفاع کند و یا ما را در این مسیرها یاری کند، می توانیم کارایی دیگری برای یک وکیل در نظر داشته باشیم؟ برای پاسخ به این سوال لازم از زاویه دید خودمان را کمی تغییر دهیم  و از جهاتی دیگر به مفهوم وکیل نگاه کنیم.

وکیل و مشاوره دو مفهوم کاملا مجزا از یک دیگر هستند. در واقع هر کدام از این دو مفهوم می توانند کارایی متفاوتی نسبت به یکدیگر داشته باشند. بنابراین لازم است که ابتدا هر کدام از این مفاهیم را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دهیم و در نهایت بر اساس نقاط مشترکی که بین آن ها پیدا می کنیم مفهوم کامل وکیل برای مشاوره را بررسی کنیم. این بررسی می تواند زوایای پنهان از کارکرد یک وکیل را نشان دهد. کارکردهایی که توجه یا عدم توجه به آن ها می تواند یکی از فاکتورهای اساسی تفاوت جوامع سطح اول با سایر جوامع باشد. باور نمی کنید؟ با ما در ادامه همراه باشید که می خواهیم شما را شگفت زده کنیم!

وکیل برای مشاوره، نگاهی به مفهوم ” مشاوره “

قبل از این که بخواهیم سراغ هر مفهوم دیگری برویم بهتر است ابتدا به یکی از کلی ترین مفاهیم بشری، یعنی مشاوره نگاه کنیم. احتمالا در هر دوره ای و در هر موقعیتی بارها از مزایای مشاوره شنیده اید و گوشتان از این حرف ها پر است! اما بیایید کمی عملی تر این مفهوم را نگاه کنیم. گاهی دیدن زوایای پنهان یک مفهوم می تواند جذابیت های خاصی داشته باشد. همان کاری که می خواهیم این بار با مفاهیمی مانند وکیل برای مشاوره و به خصوص مشاوره انجام دهیم.

احتمالا تاکنون مستند هایی در خصوص حیوانات دیده باشید. در این مستند راوی غالبا سعی می کند داستان مستند را به شکلی جذاب برای مخاطبان توضیح دهد. او در بین این روایات کارهای حیوانات را تشریح می کند و نتیجه گیری های مختلفی از آن ها ارائه می دهد. در واقع راوی به خوبی می داند که یک حرکت حیوان چه نتایجی به همراه دارد و در این بین حتی می تواند اشتباهات حیوان را بر اساس تصمیمات آن پیش بینی کند. اما یک راوی چگونه می تواند این کار را انجام دهد؟

ساده است. راوی در بیروی ماجرا قرار دارد و به خوبی بر تمام اتفاقات اطراف حیوان و تمامی رفتار های این حیوان تسلط کامل و کافی دارد. علت این تسلط این است که اساسا روای نفر خارج از ماجراست و هر چیزی را می تواند به خوبی ببیند. حال تصور کنید که اگر راوی توانایی صحبت با حیوان را پیدا می کرد، می توانست به او منتقل کند که این تصمیم اشتباه است و نتیجه آن می تواند فاجعه آفرین باشد! این دقیقا همان کاری است که یک مشاوره انجام می دهد. در واقع اولین کارکردی که ما از وکیل برای مشاوره انتظار داریم برای ما انجام دهد دقیقا همان موضوع است.

به بیان ساده تر وکیل برای مشاوره فردی است که از بیرون به مسائل قانونی ما نگاه می کند و دید گسترده تری به این ماجرا می تواند داشته باشد. چرا که این فرد خارج از ماجراست و دید وسیعی به آن دارد. درست مانند همان راوی مستند! بنابراین فارغ از هر چیزی یک مشاوره این قدرت را دارد که از زاویه دید دیگری به ماجرا نگاه کند و این همانجاست که می تواند کمی و کاستی های ما را به ما نشان دهد.

وکیل برای مشاوره و یک نکته!

از مفهوم گفته شده در بالا می توانیم به یک نکته مهم برسیم و آن این که مشاوره ای ارزش دارد که یک نکته ناپیدا از مسائل مطرح شده را بیان کند و نه این که بخواهد همان مسائل قابل مشاهده را دوباره برای ما تکرار کند. یادتان باشد چه در مسئله وکیل برای مشاوره و چه در سایر مسائل مشاوره ای، مشاور حق ندارد که به شما کاری را تلقین کند و یا از شما بخواهد کاری انجام دهید.

در واقع تنها وظیفه و مهمترین وظیفه یک مشاور این است که مسائل پیش آمده را از زاویه دید دیگر – زاویه ای که تنها از بیرون ماجرا قابل مشاهده است – و از جنبه تخصصی حیطه خود بیان کند تا شما بتوانید بر اساس آن مسیر درستی را شناسایی و انتخاب کنید.

گاهی اوقات چه در خصوص وکیل برای مشاوره و چه در خصوص سایر مسائل مشاوره ای این تصور وجود دارد که مشاور باید یک راه را مشخص کند و ما باید آن راه را برویم و موفق شویم. حال اگر این راه به نتیجه نرسید پس مشاوره بی فایده بوده است! اما این دیدگاه در واقع نفی عقل و درایت خود فرد است!

انسان دارای دو قدرت اختیار و تفکر است. بنابراین اولین و آخرین نفری که بعد از مشاوره می تواند تصمیم گیری کند تنها و تنها خود فرد است. مهمتر این است که فرد باید به این بلوغ ذهنی رسیده باشد که مسئول انتخاب مستقیما خود فرد است و سایر مسائل تنها می تواند یک بهانه باشد!

بنابراین نکته دیگر از انتظارات ما برای وکیل برای مشاوره مشخص شد. یک وکیل برای مشاوره قرار نیست یک انتخاب برای ما قرار دهد و این خود ما هستیم که بر اساس این مشاوره تصمیم گیری نهایی را انجام می دهیم. بنابراین باید یاد بگیریم که مسئولیت این انتخاب نیز با خودمان است و نه آن وکیل!

وکیل و مفهومی به نام قانون

وکیل در جوامع مختلف مفاهیمی متفاوت می تواند داشته باشد. اما اگر بخواهیم ساده توضیح دهیم می توانیم این گونه بیان کنیم که وکیل کسی است که بر اساس یک قرارداد قبول می کند که کاری را به جای فردی انجام دهد. در واقع وکیل  این اجازه را در جامعه دارد تا بر اساس قرارداد و حیطه اختیاراتی که به او داده می شود در مسیر مشخص شده گام بردارید و کاری را برای موکل خود انجام دهد.

در این تعریف به نظر نمی رسد سخنی یا مفهومی از مشاوره وجود داشته باشد! بنابراین چگونه می توانیم بر اساس مفاهیمی که در بالا بیان کردیم وکیل برای مشاوره را توضیح دهیم؟!

برای عبور از این بن بست و به نوعی تعارض معنایی، بهتر است کمی مشخص تر صحبت کنیم. منظور ما از وکیل در این جا یک وکیل قانونی و فردی است که سال ها در حوزه قانون و مسیرهای قانونی دانش و تجربه به دست آورده است و دارای مدرک وکالت از مرجع معتبر است. بنابراین مفهوم وکیل مد نظر ما در کنار مفهومی به نام قانون قرار می گیرد.

تاکنون به این سوال فکر کرده اید که اساسا قانون چیست و چه نیازی به آن دارم؟ قانون یعنی یک چارچوب و یک نظم دهنده. قانون نظم دهنده ای است که می تواند روابط موجود در جامعه را تحت یک چارچوب بیان کند.

در واقع انسان یک موجود با قدرت اختیار است. بنابراین در هر لحظه و در هر موقعیتی می تواند کارهایی خلاف انتظار انجام دهد. از این رو برای این که انسان ها توانایی تشکیل اجتماع و برقراری ارتباط را داشته باشند ( چیزی که حیوانات به صورت غریزی از آن بهره مند هستند ) باید چراچوب هایی تعریف شود. این چارچوب ها را همان قوانین می نامیم.

نکته ای که وجود دارد این است که در هر دوره ای قوانین بر اساس روابط موجود در آن دوره و در آن اجتماع تعیین می شد. بنابراین می توانیم حدس بزنیم در دوره ی کنونی که رابطه پیچیده ترین و عجیب ترین شکل ها را به خود گرفته است قوانین تا چه اندازه می توانند مبهم و سخت باشد. از این روست که گفته می شود قوانین در دوره حاضر سخت و بسیار پیچیده است. این پیچیدگی به اندازه ای است که می تواند هر کسی را گمراه کند. در واقع امروز نمی توانیم از فردی عادی در جامعه انتظار داشته باشیم که حتی بتواند به درستی این قوانین را روخوانی کند. این مهمترین نکته است که شما باید از مفهوم قانون بدانید.

رسیدن به یک تعارض جدید!

اگر بخواهیم به صورت خلاصه گفته های بالا را بیان کنیم، وکیل قانونی فردی است که در حوزه قانون و وکالت سعی می کند از موکل خود دفاع کند و در واقع به جای او در این مسیر قدم برمی دارد. از طرف دیگر به این نکته نیز اشاره کردیم که در دوره حاضر ما با سخت ترین قوانین و پیچیده ترین انواع آن رو به رو هستیم. بنابراین انتظار نداریم هر کسی بتواند آن را درک کند.

مجموع این دو سخن ما را به این نکته می رساند که ما در مسیرهای قانونی به سبب عدم آگاهی و عدم دانشی که نسبت به قوانین داریم می خواهیم از یک وکیل بهره بگیریم و بخواهیم او در این مسیر به جای ما قدم بردارد.

در واقع این کار وکیل یک نوع پاسخ به تعارضی است که در جامعه وجود دارد. به بیان ساده تر هر جامعه بر اساس قوانینی می تواند مسیر خود را پیش ببرد و این قوانین است که ضامن حیات یک جامعه محسوب می شود. از این رو هر فرد در جامعه باید نسبت به قوانین موجود آگاه های کامل را داشه باشد و بر اساس این قوانین تصمیمات خود در جامعه را بگیرد. با توجه به این که قوانین هر نوع رابطه در جامعه را تحت مدیریت خود در آورده عملا می توان گفت که هر فرد در هر گامی که بر می دارد باید قانون مربوط به آن را بداند. اما همانطور که گفتیم این قوانین به اندازه ای سخت و پیچیده است که عملا این کار را برای افراد عادی غیر ممکن می کند و اینجاست که وکیل قانونی تحت عناوین مختلفی مانند وکیل برای مشاوره می تواند کارایی خود را به ما نشان دهد. در واقع یک وکیل بر اساس دانش و تخصصی که در زمینه حقوق و قوانین پیدا می کند می تواند این قوانین را به درستی متوجه شود و آن را با زبان بهتر برای جامعه توضیح دهد و یا بر اساس این دانش و تجربه کار قانونی را به جای موکل خود انجام دهد. به نوعی می توان گفت، وکلا مترجمان قانون در جامعه هستند. این نیز دیگر مفهومی است که می توانیم برای یک وکیل برای مشاوره در نظر بگیریم.

مهمترین کارکرد برای وکیل برای مشاوره

در واقع نکته بالا را ما را به مهمترین کارکرد وکیل برای مشاوره نزدیک کرد. یک وکیل فردی است که نسبت به قوانین آگاهی دارد و می داند که یک مسیر قانونی چیست و بر اساس تجربه این مسیر را بارها و بارها طی کرده است. بنابراین این فرد می تواند قوانین را به خوبی متوجه شود و کارکرد آن را درک کند. از این رو مهمترین وظیفه ای که می توانیم برای یک وکیل در نظر داشته باشیم دقیقا همین است که بتواند این قوانین را برای سایر افراد جامعه تشریح کند و به عنوان یک مترجم در جامعه ظاهر شود. زیرا جامعه نیاز دارد تا قوانین در ان اجرایی شود تا جامعه به مسیر درستی هدایت شود.

بنابراین ما طی این مسیر به نکته ای بسیار مهم رسیدیم و آن این است که اساسا کارکرد یک وکیل قانون این است که قوانین را برای افراد جامعه تشریح کند و آن ها را در تصمیم گیری هایشان راهنمایی کنند. زیرا قوانین امروز به اندازه ای گسترده شده است که می تواند هر قدم ما در جامعه را شامل شود. بنابراین عدم توجه به یک قانون در یک تصمیم گیری می تواند تبعات مختلفی به همراه داشته باشد و فرد را وارد تعارض و مسیری کند که ممکن است تا سال ها طول بکشد. این کارکرد وکیل برای مشاوره است که بتواند کاری کند تا افراد پیش از آن که وارد یک مسیر قانونی و تعارضات مختلف شوند، تصمیم گیری درستی داشته باشند. این تمام چیزی بود که می خواستیم در این متن به آن برسیم. مفهومی که گروه هایی مانند عدالت نویسان سال هاست در آن حوزه فعالیت می کنند و قصد دارند جامعه را بر اساس این مفهوم مهم پیش برانند.

اما سوال مهم اینجاست با وجود این که این چنین کارکرد مهمی برای وکلا وجود دارد چرا همچنان در جوامعی مانند ایران وکیل تنها به عنوان یک مدافع در مسیر های قانونی مورد استفاده قرار می گیرد؟ نظر شما چیست؟

وکیل برای مشاوره و تفاوت یک دیدگاه!

تا به اینجا با بررسی مفاهیم مشاوره، وکیل و قانون دانستیم که منطقا می توانیم مهمترین کارکرد یک وکیل را در همان حوزه مشاوره قانونی بدانیم و نه دفاع از موکل خود. اما با این که این مسیر برای اثبات کاملا ساده و هموار بود و هر کسی می توانست به این نتیجه گیری برسد، چرا همچنان در ایران و جوامع نزدیک به آن دیدگاه متفاوتی وجود دارد؟

شاید تاریخچه فرهنگی، عدم آموزش درست و عدم توجه حاکمیت از مهمترین دلایل این اتفاق باشد. در واقع ما نیز به دنبال پاسخ به این چرایی نیستیم. ما می خواهیم کمی نگاه عملیاتی تری به این کارکرد وکیل داشته باشیم.

بیایید به آمارهای قوه قضاییه نگاهی بیندازیم. در این آمارها بیان شده است که درصد بالایی از تعارضات ایجاد شده و مراجعات صورت گرفته به نهادهای قضایی مربوط به دعاوی است که ناشی از عدم درک و فهم درست قوانین ایجاد شده است.

به بیان ساده تر یکی از طرفین و شاید هر دو آن ها بر اساس بی توجهی و یا درک درست قانون به تعارضی رسیده اند که راه حل آن را تنها در محاکم قضایی می جویند. این در حالی است که شاید توجه به یک قانون یا درک آن قانون می توانست مانع از ورود این افراد به چنین موقعیت هایی شود. این بدین معنی است که این افراد هزینه های مالی و روانی و زمانی گسترده ای برای حل تعارضی پرداخت نمی کنند که می تواند تنها با یک دانش قانونی مانع از وقوع آن شد.

اگر بخواهیم همین مسئله را در سطح کلان اجتماعی به آن نگاه کنیم می توانیم به این نتیجه برسیم که اساسا تعارضات قانونی کوچک وقتی با تعداد بالا اتفاق می افتد زمان بسیاری از سیستم قضایی می گیرد، علاوه بر آن بار مالی و روانی عجیبی به جامعه و  البته حاکمیت وارد می کند. این در حالی است که با حذف این بار مالی و روانی عملا حاکمیت و دستگاه قضایی می تواند بهتر خدمات رسانی کنند. دیگر دولت لازم نیست هزینه زیادی برای حل این دست از تعارضات کنار بگذارد و می تواند از آن در جهت آبادانی و عمران جامعه استفاده کند. بنابراین عملا می بینیم که یک دانش حقوقی و قانونی و یا بهره بردن از یک وکیل برای مشاوره تا چه اندازه می تواند کارایی داشته باشد.

در واقع افراد به واسطه این مشاوره می توانند نسبت به رفتار و تصمیم خود از بعد قانونی آگاه شوند و وکیل برای مشاوره به آن ها گوشزد می کند که در هر تصمیم گیری آن ها چه مسیرهای قانونی وجود دارد و چگونه می تواند از آن ها به سلامت عبور کند. این کارکرد مسلما در کنار مشاوره افرادی است که درگیر این مسیرها شده اند و به دنبال بهترین راه حل می گردند!

کارکرد مهم دیگر وکیل برای مشاوره

اما کارکرد وکیل برای مشاوره به این جا ختم نمی شود. در واقع حاکمیت در کشورهای سطح اول جهان به جز این که مردم را به نوعی آموزش می دهد تا از مشاوره حقوقی به عنوان یک اصل در هر گام خود بهره ببرند و سعی می کند کاری کند تا افراد جامعه بتوانند در ساده ترین شکل ممکن به این دست از مشاوران حقوقی دسترسی داشته باشند، کارکرد دیگری نیز برای وکلا در نظر دارند.

در واقع وکیل چه در حالت مشاوره ای و چه در حالت های دیگر نزدیک ترین نماینده قانونی به سطح جامعه محسوب می شود. در واقع یک وکیل با توجه به این که به زبان قانون آشناست و مسیرهای قضایی را به خوبی می شناسد یک فرد قانون محسوب می شود اما با توجه به این که این فرد با سطح جامعه در ارتباط است و به عنوان یک مترجم قانون در جامعه حضور دارد می توان آن را به عنوان یک نماینده رسمی قانون در جامعه عوام دانست.

این نکته یک مزیت بسیار بزرگ برای جوامع هوشمند دارد و آن این است که وکلا با این چنین ویژگی با پلشتی ها و اشتباهات قانونی و یا با اجرای نادرست قوانین برخورد می کنند. به بیان بهتر وکلا اولین کسانی هستند که به سرعت می توانند کارامدی یا ناکارامدی قوانین و یا نقاط ضعف آن ها را تشخیص دهد. در جوامع پیشرفته و هوشمند جهان حاکمیت از این وکلا می خواهد به عنوان یک فرد قانون این کاستی ها را به مراجع بالاتر منتقل کنند تا جامعه شاهد قوانین بهتری باشد. این چنین می شود که جامعه ای در آن سوی دنیا به عنوان امن ترین و بهترین جامعه جهانی شناخته می شود و جامعه ای در اینجا وجود دارد که حتی در کوچکترین لغات قانونی آن می توان بی قانونی را مشاهده کرد!

انتخاب بهترین وکیل برای مشاوره

تا این جا دانستیم وکیل برای مشاوره چه کارکردهایی می تواند داشته باشد. همچنین سعی شد دیدگاه یک جامعه پیشرفته و سطح اول در این خصوص را مورد بررسی قرار دهیم. حال در انتهای سخن بهتر است سراغ چند ویژگی از بهترین وکیل برای مشاوره برویم. نظرتان چیست؟

یک وکیل به عنوان مشاور باید نسبت به کلیت قوانین در حوزه تخصصی خود آگاهی و اشرافیت داشته باشد. به طور مثال شما برای مسئله طلاق نیاز به یک مشاوره حقوقی دارید. بهترین انتخاب می تواند یک وکیل طلاق باشد که بارها این مسیر را طی کرده است. بنابراین اولین مورد در انتخاب وکیل مشاور، وکیلی است که تخصص کافی در حوزه مشاوره داشته باشد.

اما دومین ویژگی که بسیار هم مهم است داشتن تجربه است. در واقع در اموری مانند مشاوره این تجربه است که می تواند کارایی خود را نشان دهد. شما به مشاوره می روید تا نکات و زوایای پنهان یک اتفاق را متوجه شوید و این مسئله تنها به واسطه تجربه آشکار می شود. پس به وکیلی جهت مشاوره مراجعه کنید که علاوه بر داشتن تخصص در حوزه مربوطه، از تجربه بالایی در این زمینه نیز برخوردار باشد. در واقع اگر بخواهیم کمی غیر حرفه ای تر صحبت کنیم این تجربه است که اهمیت بسیار بالاتری از تخصص دارد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با وکیل

09124857572

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید
×