وکیل تقسیم ترکه

وکیل تقسیم ترکه (1)

با گروه عدالت نویسان در وقت و هزینه صرفه جویی کنید

وکیل تقسیم ترکه

 وکیل تقسیم ترکه

 وکیل تقسیم ترکه چه کاربردی دارد؟ مزایای مراجعه به وکیل تقسیم ترکه چیست؟ لزوم و اهمیت مراجعه به وکیل تقسیم ترکه چیست؟ چرا افراد در جریان پرونده های مربوط به املاک موروثی خود به وکیل تقسیم ترکه مراجعه می کنند؟ آیا شما میدانید کسانی که به وکیل تقسیم ترکه مراجعه می کنند چگونه می توانند جریان پرونده های مختلف خود را به نتیجه برسند و آنها را مدیریت کند؟ وکیل تقسیم ترکه دارای چه توانایی هایی است و چه ویژگی هایی دارد؟

 وکیل تقسیم ترکه به عنوان یک وکیل پایه یک دادگستری توانایی های مختلفی دارد و تخصص های گوناگونی دارد. وکیل تقسیم ترکه رد جریان پرونده هایی که با ان درگیر می شود می تواند عملکرد خوبی از خود نشان دهد و به موکلان خود کمک کند تا حقوق آنها مورد تضییع واقع نگردد و در کوتاهترین زمان ممکن حقوق خود را اخذ کنند.

آمار و ارقام بدست آمده در سال های اخیر به خوبی این موضوع را به افراد نشان می دهد که  در جامعه ما شرایط دادرسی مربوط به پرونده های ترکه روز به روز در حال پیچیده تر شدن است و در چنین مواقعی در صورت عدم ارائه دلایل و مدارک کافی به مراجع دادگستری احتمال ایجاد هرگونه مشکل مربوط به ترکه نیز ممکن است دیده شود.

مسلما جریان پرونده های وکیل تقسیم ترکه به نحوی می باشند که در طول زندگی شخصی هر فردی ممکن است دیده شود و شرایط آنها را به خطر بیندازد. اگر شما با خود فکر  می کنید درگیر پرونده های  مربوط به تقسیم ترکه شده اید و نیاز دارید تا از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید یا انکه می خواهید سوالات خود در مورد تقسیم ترکه را از یک فرد متخصص بپرسید به شما توصیه می کنیم که به سراغ وکیل تقسیم ترکه بروید.

پیدا کردن وکیل تقسیم ترکه کار سختی است و نباید انتظار داشته باشید که هر زمان که می خواهید چنین وکیل متخصص و حرفه ای را پیدا کنید. برای آنکه بتوانید بهترین وکیل تقسیم ترکه را پیدا کنید و جریان دادرسی پرونده های خود را به ما بسپارید به شما توصیه می کنیم که در ابتدا به سراغ کسب اطلاعات در مورد وکیل تقسیم ترکه بروید. تا زمانی که افراد اطلاعات کامل و مفیدی در مورد وکیل تقسیم ترکه نداشته باشند به هیچ عنوان نمی توانند انتخاب خوبی در این زمینه داشته باشند.

 وکیل تقسیم ترکه و جریان دادرسی پرونده های مختلف

 وکیل تقسیم ترکه می تواند در جریان دادرسی پرونده های مختلف حضور داشته باشد و در هر مرحله از دادگاه شرایط نسبتا خوبی را برای احقاق حقوق موکل خود ایجاد کند. اگر شما با خود فکر میکنید به فردی نیاز دارید که شما را در زمینه پرونده های مختلف و دادرسی پرونده های ترکه کمک کند به شما توصیه می کنیم که از وکیل تقسیم ترکه کمک بگیرید.

همه ما به خوبی می دانیم که امروزه تمامی کارها در حال تخصصی شدن هستند هنگامی که در مورد تخصصی شدن کارها صحبت می کنیم به تمامی امور اشاره می کنیم  و این موضوع شامل مسائل خاصی نمی گردد. برای مثال علم پزشکی تا حد زیادی پیشرفت کرده است و پزشکان متعددی در زمینه های مختلفی در جامعه حضور دارند که می توانند به عموم مردم در زمینه های گوناگون کمک کنند. اما افراد باید با توجه مریضی و مشکلی که به آن دچار شده اند به دکتر متخصص مراجعه کنند تا مشکل آنها در کوتاه ترین زمان ممکن حل شود.

 سپردن کارهای مختلف به افراد متخصص دارای نتایج بسیار خوبی است و اموری که به افراد متخصص سپرده می شوند معمولا با سرعت و کیفیت بهتری پیش می روند و دارای نتیجه مطلوبی هستند. وکیل تقسیم ترکه را می توان از راه های مختلفی شناسایی کرد. یکی از مهم ترین راهکارهای شناخت وکیل تقسیم ترکه در جریان پرونده های مختلف آن است که میزان سوابق آنها را مورد بررسی قرار داد. هنگامی که در مورد سوابق کاری وکیل تقسیم ترکه صحبت می کنیم یعنی باید شرایط و جریان پرونده های آنها را مورد بررسی قرار داد.

 وکیل تقسیم ترکه می توان در تمامی مراحل دادرسی پرونده های مربوط به جریان ارث و میراث حضور یابد و تمامی مدارک را تهیه کند و اسناد حقوقی لازم مانند انواع دادخواست ها و درخواست های قانونی را هم ارائه دهد. وکیل تقسیم ترکه جز بهترین و متخصص ترین کسانی است که در سال های اخیر جریان پرونده های مختلف را به نتیجه رسانده است.

با کمک وکیل تقسیم ترکه دیگر نیازی نیست تا افراد به صورت حضوری در دادگاه حضور یابند و جریان پرونده ترکه را به صورت حضوری مورد پیگیری قرار دهند. وکیل تقسیم ترکه می تواند از همان ابتدا و آغاز جریان پرونده تا انتهای آن در کنار موکل خود باشد و جریان دادرسی پرونده ها را مورد بررسی و پیگیری قرار دهد. وکیل تقسیم ترکه بهترین کسی است که می تواند در جریان دادرسی پرونده های مختلف تمامی مراحل دادرسی را در مدت زمانی کوتاه به نتیجه ای مطلوب برساند. وکیل تقسیم ترکه به عنوان  متخصص ترین فرد می تواند در جریان پرونده های مختلف حضور یابد.

 بهترین وکیل تقسیم ترکه در تهران را پیدا کنید.

 وکیل تقسیم ترکه را می توان از راه های مختلفی پیدا کرد و جریان دادرسی پرونده های گوناگون را به آنها واگذار کرد اما مسئله مهم و اساسی که وجود دارد آن است که وکیل تقسیم ترکه با دیگر وکلای پایه یک دادگستری تفاوت دارد و نمی توان این وکیل حرفه ای را به اشتباه با دیگر وکلای دادگستری یکی دانست. حقیقت آن است که در ظاهر اینطور به نظر میرسد که همه وکلای دادگستری دارای تخصص یکسانی هستند و به یک اندازه مهارت دارند اما شما باید این موضوع را بدانید که هر وکیلی بر اساس تجربیات کاری  و دانش حقوقی که رد جریان تحصیلات تکمیلی خود بدست آورده است دارای تخصص  های گوناگونی است و همه افرادی که درگیر پرونده های مختلف حقوقی می شوند باید در ابتدا این موضوع را تشخیص دهند که جریان پرونده آنها جز مسائل تقسیم ترکه است یا خیر، در صورتی که پرونده در حیطه تقسیم ترکه و ارث  و میراث بود می توان آن را به وکیل تقسیم ترکه ارجاع داد تا در مدت زمانی کوتاه مورد بررسی قرار گیرد.

برای انکه امکان شکست شما در پرونده های حقوقی کاهش پیدا کند و بتوانید در جریان دادرسی با موفقیت های نسبتا چشمگیری روبرو شوید به شما توصیه می کنی که در هنگام انتخاب وکیل، دقت عمل کافی داشته باشید و با دقت بسیار زیادی وکیل مورد نظرتان را انتخاب کنید. کسانی که نمی توانند به درستی وکیل تقسیم ترکه را انتخاب کنند معمولا در مدت زمانی کوتاه سرمایه خود را از دست میدهند و پرونده های آنان با شکست مواجه می شود و همین موضوع دارای تبعات نسبتا نامناسبی می شود. هنگامی که شما بتوانید وکیل تقسیم ترکه را به درستی انتخاب کنید دیگر جای نگرانی وجود ندارد، چرا که اینن وکیل حرفه ای با تکیه بر دانش حقوقی و تجربیاتی که دارد می تواند در جریان دادرسی پرونده های شما نقش موثر و مهمی را ایفا کند.

برای پیدا کردن وکیل تقسیم ترکه حرفه ای به شما توصیه می کنیم از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید. برای پیدا کردن وکیل تقسیم ترکه متخصص و حرفه ای شما می توانید از موسسات معتبر حقوقی در این زمینه کمک بگیرید. یکی از بهترین و متخصص ترین موسساتی که در این زمینه به فعالیت میپردازد و می تواند جریان دادرسی پرونده های حقوقی مختلف را بهترین نحو ممکن پیش ببرد، موسسه حقوقی وکلای عدالت نویسان است.

گروه متخصص و حرفه ای وکلای عدالت نویسان دارای سال ها تجربه کاری در زمینه پرونده های مختلف حقوقی است و افراد بسیار زیادی را در زمینه تقسیم ترکه به نتیجه رسانده است. شما می توانید با استفاده از گروه وکلای عدالت نویسان، بهترین وکیل تقسیم ترکه در تهران را پیدا کنید و با اطمینان کامل برای انعقاد قرارداد وکالت اقدام کنید.

 وکیل تقسیم ترکه و خدمات حقوقی که ارائه می دهد.

 وکیل تقسیم ترکه همانند دیگر وکلای پایه یک دادگستری خدمات گسترده ای را به موکلان خود ارائه می دهد اما مسئله ای که وجود دارد آن است که تمامی متقاضیانی که به وکیل تقسیم ترکه مراجعه می کنند باید با این خدمات حقوقی آشنایی داشته باشند تا بتوانند انتخاب خوبی داشته باشند و وکیلی مناسب را برای خود انتخاب کنند و مسائل حقوقی خود را به او واگذار کنند. 

 وکیل تقسیم ترکه می تواند از راه های مختلفی به افراد کمک کند تا در جریان پرونده های خود به نتیجه برسند. به چنند مورد از اسسی ترین و مهمترین خدماتی که توسط وکیل تقسیم ترکه ارائه می گردد اشاره می کنیم تا آنها را بنویسید ورد هنگام انتخاب وکیل واقع بینانه عمل کنید:

تهیه و تنظیم دادخواست تقسیم ترکه: دادخواست تقسیم ترکه باید حاوی نکات مختلفی باشد تا بتوان از آن در دادگاه استفاده کرد و این سند دارای اعتبار قانونی گردد. وکیل تقسیم ترکه با مبانی تهیه و تنظیم دادخواست های حقوقی و انواع لوایح قانونی آشنایی دارد و میتواند این اسناد را به بهترین نحو ممکن و در کوتاه ترین زمان آماده کند و به مراجع قضایی ارائه دهد. این موضوع را به خاطر داشته باشید که تا زمانی که دادخواست قانونی مربوطه توسط وکیل تقسیم ترکه ارائه نگردد نمی توان انتظار داشت که جریان پرونده در مدت زمان کوتاه به نتیجه برسد.

 ارائه لایحه: هنگامی که جریان دادرسی پرونده ها یتقسیم ترکه آغاز می گردد، در هر مرحله معمولا برای پیشبرد جریان دادرسی لازم است تا لوایح قانونی مختلف تهیه و تنظیم شود و توسط وکیل تقسیم ترکه ارائه شوند. اگر شما جز کسانی هستید که به وکیل تقسیم ترکه نیاز دارید به شما توصیه می کنیم که از همان ابتدا به این وکیل متخصص مراجعه کنید تا جریان دادرسی پرونده دارای نتیجه ای مساعد گردد و امکان شکست آن به صفر برسد.

جمع آوری اسناد حقوقی معتبر: وکیل تقسیم ترکه این توانایی را دارد تا تمامی مدارک و اسناد لازم را که در جهت پیشبرد جریان دادرسی پرونده مناسب هستند را تهیه کند و در اختیار دادگاه قرار دهید تا جریان دادرسی سریعتر پیش رود و احقاق حقوق موکل انجام شود. توجه داشته باشید که هر ادعا و صحبتی که در دادگاه ارائه می شود باید بر اساس مدارک و اسناد معتبر باشد تا نتیجه بخش باشد؛ در غیر این صورت امکان تضییع حقوق افراد وجود دارد.

تجدید نظر: هنگامی در جریان دادرسی پرونده های مختلف رای اولیه صادر می شود، این اختیار قانونی برای طرفین پرونده وجود دارد که برای ارائه دادخواست تجدید نظر اقدام کنند. دادگاه تجدید نظر جریان پرونده و حکم صادره را مجددا مورد بررسی قرار می دهد تا نتیجه ای مناسب را از آن بدست اورد و معمولا تنها کسی که می تواند این مراحل را به شیوه ای مناسب مورد بررسی قرار دهید و مراحل آن را پشت سر بگذارد، وکیل تقسیم ترکه است. وکیل تقسیم ترکه بر اساس تجربیات بسیار زیادی که در جریان دادرسی پرونده های مختلف بدست آورده است می تواند شیوه حقوقی مناسب را رد جریان چنین پرونده هایی به کار گیرد و در جهت احقاق منافع موکل خود حرکت کند و شرایط قانونی مناسبی را برای او بوجود آورد.

 ویژگی هایی که یک وکیل تقسیم ترکه متخصص باید داشته باشد.

برای انتخاب وکیل تقسیم ترکه متخصص لازم است تا افراد شرایط مختلفی را درنظر داشته باشند و برای شناسایی وکیل مورد نظر خود ویژگی های او را مورد بررسی قرار دهند. حقیقت آن است که یک وکیل تقسیم ترکه حرفه ای باید دارای ویژگی ها و خصوصیات مختلفی باشد تا بتوان به راحتی به او اعتماد کرد و جریان پرونده هها یخود را به او واگذار کرد. وکیلی که دارای تخصص و مهارت لازم نباشد و نتواند جریان دادرسی پرونده ها ی مختلف را به صورت حرفه ای مورد بررسی قرار دهد معمولا ویژگی های یک وکیل متخصص را هم ندارد. بنابراین اگر متقاضیان بتوانند از همان ابتدای یک پرونده این ویژگی ها را شناسایی کنند، دیگر امکان بوجود آمدن آسیب و خسارت و شکست در جریان پرونده تا حد زیادی کاهش پیدا می کند. به طور خلاصه به ویژگی هایی که یک وکیل تقسیم ترکه متخصص باید داشته باشد اشاره می کنیم تا با انها اشنا شوید:

 وکیل تقسیم ترکه باید دارای دانش حقوقی باشد و بتواند با تکیه بر دانش حقوقی که دارند جریان پرونده را مورد پیگیری و بررسیی قرار دهند. در مواقعی که وکیل تقسیم ترکه دارای تجربه و مهارت نباشد دیگر نمی توان انتظار داشت که جریان پرونده با سرعت خوبی پیش رود و جریان آن نتیجه بخش باشد. داشتن دانش حقوقی اولین و مهمترین ویژگی است که باید یک وکیل تقسیم ترکه داشته باشد تا بتوان به او اعتماد کرد و جریان دادرسی پرونده خود را به او واگذار کرد.

 وکیل تقسیم ترکه باید دارای تجربه باشد. در حقیقت شما باید این موضوع را بدانید که داشتن دانش حقوقی به تنهایی کافی نیست و برای آن که جریان یک پرونده دارای نتیجه مثبتی باشد لازم است تا وکیل تقسیم ترکه تجربیات نستا خوبی در زمینه پرونده های مربوط به تقسیم ترکه داشته باشد تا بتواند با استفاده از این تجربیات راه حل های حقوقی مناسبی را برای پیشبرد جریان پرونده پیدا کند.

 وکیل تقسیم ترکه باید با صبر و حوصله باشد.وکیلی که به صورت عجولانه در جریان دادرسی پرونده های مختلف حضور یابد نمی تواند عملکرد خوبی داشته باشد و جریان پرونده ها را با موفقیت پشت سر بگذارد. یکی از مسائلی که معمولا بسیاری از مولان با ان درگیر هستند آن است که وکیلی که به آن مراجعه می کنند دارای صبر و حوصله کافی برای بررسی پرونده های آنها نیست و همین موضوع باعث می شود تتا جریان پرونده به خوبی پیش نرود و مشکلات متعددی برای افراد درگیر پرونده بوجود آید.

از دیگر ویژگی هایی که باید وکیل تقسیم ترکه داشته باشد آن است که در جلسات مشاوره حقوقی تمامی اطلاعات لازم را به موکلان خود ارائه دهد و پاسخ تمامی پرسش های آنها را به بهترین نحو ممکن و در کوتاه ترین زمان بدهد تا آنها بتوانند در مسیر احقاق حقوق خود با دید نسبتا روشن تری حرکت کنند.

 وکیل تقسیم ترکه از چه طریقی می تواند به مراجعان خود مشاوره ارائه دهد؟

 وکیل تقسیم ترکه از طریق راه های متعدی می تواند به ارائه خدمات مشاوره ای بپردازد. د رحالت کلی به تمامی افراد یکه قصد دارند به وکیل تقسیم ترکه  مراجعه کنند توصیه می کنیم که اطلاعات لازم را در مورد این وکیل بدست آورند تا بتوانند بهترین خدمات مشاوره ای را که مناسب آنها است را انتخاب  کنند و از آن استفاده کنند. افراد باید این توانایی را داشته باشند تا بر اساس شرایط و موقعیتی که دارند نواع خدمات حقوقی که می خواهند از آن استفاده کنند را انتخاب کنند. به طور خلاصه به روش هایی که وکیل تقسیم ترکه می تواند به ارائه خدمات مشاوره ای بپردازد اشاره می کنیم تا با انها اشنا شوید.

 مشاوره حضوری: همه ما از زمان های گذشته تاکنون با روش های مشاوره ای حضوری با وکلا آشنایی داشته ایم و ممکن است حتی از آن استفاده کرده باشیم. همه افراد به راحتی می توانند با مراجعه حضوری به دفتر وکالت وکیل تقسیم ترکه از خدمات مختلف حضوری او استفاده کنند و در جلسات مشاوره حضوری تمامی سوالات خود را بپرسند. مشاوره حضوری با وکیل تقسیم ترکه بیشتر در مواقعی کاربرد دارد که افراد نیاز به راهنمایی و مشاوره دقیق و صحیح در مورد جریان پرونده خود داشته باشند.

مشاوره تلفنی: از دیگر روش هایی که می توان با استفاده از آن با وکیل تقسیم ترکه صحبت کرد، مشاوره تلفنی است. افراد می توانند به راحتی و بدون نگرانی در هر زمان که میخواهند با وکیل تقسیم ترکه صحبت کنند و به صورت حضوری سوالات خود را بپرسند تا راه حلی مناسب توسط وکیل تقسیم ترکه به آنها ارائه گردد. در روش تلفنی که از آن به عنوان مشاوره حقوقی فوری نیز یاد می شود همه افراد می توانند از هر کجای کشور با وکیل متخصص مورد نظرشان تماس بگیرند و با او ارتباط برقرار کنند.

مشاوره اینترنتی: وکیل تقسیم ترکه می تواند از طریق برنامه های اینترنتی همچون واتساپ و تلگرام به ارائه خدمات مشاوره ای بپردازد. امروزه تمامی کسانی که دارای محدودیت زمانی و مکانی هستند و نمیتوانند به صورت حضوری به وکیل تقسیم ترکه مراجعه کنند بهتر است دیگر نگرانی خود را کنار بگذارند؛ چرا که این افراد می توانند در هر زمان که می خواهند از طریق اینترنت با وکیل تقسیم ترکه مورد نظر خود صحبت کنند و در مورد جریان دادرسی پرونده هایی که با ان درگیر هستند، صحبت کنند.

 چند نمونه پرونده در مورد تقسیم ترکه

همانطور که اشاره کردیم وکیل تقسیم ترکه در جریان دادرسی پرونده های مختلفی حضور دارد و میتواند با استفاده از قوانین مختلف به موکل خود کمک کند تا شرایط خوبی را در جریان پرونده تجربه کند. اگر شما جز آن دسته از کسانی هستید که می خواهید اطلاعات جامع و کاملی در مورد وکیل تقسیم ترکه بدست آورید به شما توصیه میکنیم که در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا به چند نمونه پرونده مهم که با حضور وکیل تقسیم ترکه  به نتیجه رسیده اند را به شما معرفی کنیم.

پرونده شماره یک در مورد تقسیم ترکه با حضور وکیل

در خصوص تقاضای آقای ج. م. با وکالت … به طرفیت آقایان و خانم‌ها مبنی بر صدور دستور فروش ملک مشاع به شماره پلاک … فرعی از … اصلی مفروز از پلاک … بخش 10 تهران به علت عدم قابلیت افراز ، نظر به اینکه درخواست خواهان منطبق با موازین قانونی بوده اداره ثبت بر اساس تصمیم به شماره 42496/غ/ش مورخ … ملک را غیر قابل افراز تشخیص داده است. لذا با پذیرش تقاضای خواهان به استناد ماده 4 قانون افراز و فروش املاک مشاع، دستور به فروش ملک موصوف از طریق مزایده و بهای آن بین شرکاء ملک صادر و اعلام می‌دارد.رای دادگاه بدوی با حضور وکیل تقسیم ترکه صادر شد.  

 وکیل تقسیم ترکه و رأی دادگاه تجدید نظرنیز در ادامه این پرونده است. تجدیدنظرخواهی خانم‌ها ع.، ز.، الف. و ش. همگی م. به طرفیت آقای ج. م. با وکالت … نسبت به دادنامه شماره …-30/10/93 شعبه … دادگاه عمومی حقوقی تهران مشعر بر دستور فروش پلاک … فرعی از … اصلی مفروز از پلاک … بخش 10 تهران صادر شده است، وارد می‌باشد. اولاً با توجه به تصویر گواهی حصر وراثت و سند مالکیت موروثی و سایر مستندات موجود در پرونده، ملک موضوع دعوی به طریق ارث به وراث مرحوم م.ت. م. انتقال قهری یافته و به دلالت مواد 300، 316 قانون امور حسبی و رأی وحدت رویه شماره 719-20/2/90 هیات عمومی دیوان عالی کشور ، رسیدگی به حتی در صورت منحصر بودن به یک یا چند مال غیر منقول دارای سابقه ثبتی به اعتبار احتیاج به رسیدگی قضائی باید در دادگاه به عمل آید و موضوع از شمول مقررات قانون افراز و فروش املاک مشاع و صلاحیت واحد ثبتی خارج می‌باشد. ثانیاً به همان اعتبار در صورت احراز عدم قطعیت ماترک در جریان رسیدگی قضائی، فروش آن و تقسیم حاصل بین ورثه به دلالت ماده 317 قانون امور حسبی به موجب حکم دادگاه و به درخواست ذینفع به عمل خواهد آمد. ثالثاً غیر قابل تجدیدنظر بودن دستور فروش منوط به انطباق صحیح عنوان مذکور با موضوع درخواست مالک مشاعی و مقررات مربوطه است که با توجه به اطلاق عنوان حکم به فروش بر موضوع دادنامه تجدیدنظرخواسته و نیز قابل تأیید نبودن به جهت مباینت آن با مقررات آمره در بند اول به استناد ماده 358 قانون آئین دادرسی مدنی آن را نقض و قرار رد درخواست فروش را به جهت متکی نبودن به حکم محکمه صالح به غیر قابل تقسیم بودن ماترک صادر و اعلام می‌دارد. این رای قطعی است.

یک نمونه پرونده در مورد مرجع صالح رسیدگی به دعاوی تقسیم و افراز املاک موضوع ترکه با حضور وکیل

خلاصه جریان پرونده (نمونه آراء تقسیم ترکه) : آقای الف. و خانم ها ط. و س. با وکالت الف.ز دادخواستی به طرفیت آقای ح.س. به خواسته صدور حکم بر افراز ملک مشاع نسبت به ملک شماره … فرعی از اصلی 1 به شماره ثبت و در صورت عدم افراز توسط وکیل تقسیم ترکه ، فروش ملک به انضمام خسارات دادرسی و اجرت المثل ملک زمان تصرف خوانده مقوم به مبلغ چهار میلیون ریال تقدیم و اضافه نموده :

  اینجانبان مالکان مشاع به ترتیب اسناد مالکیت پیوستی به دادخواست، تقاضای افراز ملک مشاع که از پدر بزرگمان به ارث رسیده را داریم با توجه به اینکه ملک از سال 84 در تصرف خوانده بوده ، وی از حاصل زمین که آن هم مشاع می باشد ، سهمی به ما تسلیم نموده است لذا تقاضای افراز و اجبار خوانده به تحویل ملک و در صورت عدم امکان افراز و فروش آن را خواستاریم.

پرونده به شعبه دوم دادگاه حقوقی ارجاع گردیده و دادگاه طرفین را جهت رسیدگی دعوت نموده، خوانده حاضر نگردیده دو نفر از خواهان ها خانم ها س. و ط. س. در دادگاه حاضر و اظهار داشته اند :

پدر بزرگشان در سال 83 و پدرمان در سال 89 فوت نموده، خوانده، عموی ناتنی ، املاک موضوع خواسته را تصرف نموده و تحویل نمی دهد قبلاً دادخواست تقسیم ماترک داده بودیم که رسیدگی شد ولی باز هم ملک را تحویل نمی دهد سپس دادگاه با اعلام ختم رسیدگی طبق دادنامه شماره … اجمالاً چنین رای داده :

در خصوص دعوی خواهان ها به طرفیت آقای ح.س. به خواسته افراز پلاک … فرعی ، نظر به اینکه افراز املاک مشاع دارای سابقه ثبتی در صلاحیت واحد ثبتی محلی است که مرجع مزبور پس از بررسی موضوع و در صورت غیر قابل افراز بودن ملک، مبادرت به صدور تصمیم در این خصوص می نماید و فروش ملک مشاع نیز پس از صدور تصمیم اداره ثبت بر غیر قابل افراز بودن ملک میسور خواهد بود که با این وصف شق اخیر خواسته نیز در وضعیت کنونی قابلیت رسیدگی ندارد لذا در خصوص قسمت اول خواسته به لحاظ صلاحیت اداره ثبت ، قرار عدم صلاحیت به اعتبار شایستگی مرجع مزبور صادر می گردد. قسمت اخیر خواسته نیز چون متکی به تصمیم واحد ثبتی نمی باشد، با صدور قرار عدم استماع دعوی مردود اعلام می شود سپس پرونده را به دیوان عالی کشور ارسال داشته که در دستور کار این شعبه قرارگرفته.

هیأت شعبه در تاریخ بالا تشکیل است پس از بررسی اوراق پرونده و قرائت گزارش عضو ممیز مشاوره نموده چنین رای می دهد:

 تصمیم شعبه دوم دادگاه عمومی حقوقی بناب در صدور قرار عدم صلاحیت به اعتبار صلاحیت رسیدگی اداره ثبت و اسناد و املاک با توجه به دادخواست خواهانها و اظهارات نامبردگان در جلسه دادگاه دائر به اینکه ملک مشاعی را از پدر بزرگشان به ارث برده اند موجه نبوده و رسیدگی به دعوی مطروحه طبق رأی وحدت رویه شماره 719-20/2/90 در صلاحیت رسیدگی دادگاه میباشد علی هذا ضمن نقض رأی شماره … -91 شعبه دوم دادگاه عمومی بناب ، با تشخیص صلاحیت دادگاه مذکور در رسیدگی به دعوی مطروحه مقرر است پرونده اعاده گردد.

پرونده در مورد تقاضای افراز سهم الارث با کمک وکیل تقسیم ترکه

خانم … به وکالت مع الواسطه از خانم ن.ص.، به طرفیت خانم ها و آقایان الف. و الف.ق. و پ. و م.ص. به خواسته : تقاضای صدور حکم مبنی بر افراز سهم الارث موکل از یک دستگاه آپارتمان مسکونی موروثی با پلاک ثبتی … فرعی از 2395 اصلی بخش ده حوزه ثبتی تهران، دادخواست تقدیم و ضمن آن توضیح داده  :

پدر موکله در تاریخ فوت شده و ورثه حین الفوت خانم الف.ق. (همسر) و ن.، م. و پ. فرزندان بوده اند. وکیل خواهان به پیوست فتوکپی تصمیم واحد ثبتی را تقدیم که حاکیست :

با توجه به رأی وحدت رویه شماره 719 مورخ 90 ، افراز سهم الارث در صلاحیت دادگاه می باشد. دادگاه در تاریخ 91 با حضور وکیل خواهان تشکیل و خواسته به شرح دادخواست تقدیمی اعلام و سپس دادگاه با اعلام ختم رسیدگی ، طی دادنامه شماره 1244 – مورخه …  با استدلال اینکه : درخواست افراز مال مشاع در صلاحیت اداره ثبت و اسناد منطقه بوده به غیر از آن که صاحبان سهام صغیر یا محجور باشند و اینکه رأی وحدت رویه شماره 719 در خصوص تقسیم ترکه است قرار عدم صلاحیت به شایستگی مرجع ثبتی صادر و پرونده در اجرای ماده 28 از قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی به دیوان عالی کشور ارسال و در دستور کار این شعبه قرار می گیرد.

 رای شعبه دیوان عالی کشور (نمونه آراء تقسیم ترکه) : افراز ، نحوه ای از تقسیم است، خواسته وکیل خواهان هم افراز سهم الارث موکل خود از یک دستگاه آپارتمان مسکونی موروثی دارای پلاک ثبتی شماره … فرعی از 2395 اصلی بخش ده تهران قید شده است که همان ماترک است بنابراین با لحاظ ماده 300 قانون امور حسبی ، تقسیم ترکه بین وراث ولو صرفاً مال غیر منقول باشد، محتاج رسیدگی قضائی است و باید در دادگاه به عمل آید . نتیجتاً و مستنداً به رأی وحدت رویه شماره 719-20/2/1390 ضمن نقض دادنامه شماره … –، شعبه 24 دادگاه عمومی حقوقی تهران پرونده به منظور ادامه رسیدگی در دادگاه اعاده می شود.

جریان یک پرونده در مورد تقسیم و افراز ما ترک ولو منحصر به مال غیر منقول

 در تاریخ سال  91  الف.، پ.، ع. خ. به طرفیت ک.، م.، ش. خ. و الف.ر. مبادرت به تقدیم دادخواست رسیدگی و صدور حکم توسط وکیل تقسیم ترکه به اجرت المثل و تقسیم ملک مشاع و در صورت غیر قابل تقسیم بودن، فروش آن را کرده اند و توضیح داده اند که پلاک … اصلی از بخش 24 مریوان ، سهم الارث طرفین است.

شعبه سوم دادگاه عمومی مریوان ، طرفین را به دادرسی دعوت و در تاریخ … با حضور آنان تشکیل جلسه داده و پس از استماع اظهارات ایشان در مورد مالکیت ملک و حقوق ادعایی و سوابق طرح دعوی و مطالبه سوابق و ملاحظه آنها بالاخره ختم رسیدگی را اعلام و طی قرار شماره … – مورخ … ، در خصوص مطالبه درخواست تقسیم ملک به صلاحیت واحد ثبتی محل وقوع ملک اظهار نظر و پرونده را به دیوان کشور ارسال داشته است و رسیدگی به آن در دستور کار این شعبه قرار گرفته است.

خواسته ، تقسیم ماترک و یا فروش آن است که مطابق اطلاق ماده 300 قانون امور حسبی و رأی وحدت رویه شماره 719 مورخ 90 صادره از هیات عمومی دیوان عالی کشور ، تقسیم و افراز ماترک ولو منحصر به غیر منقولی باشد که عملیات ثبتی آن خاتمه یافته است ، مطلقاً از صلاحیت اداره ثبت اسناد و املاک خارج و در صلاحیت محاکم دادگستری است .

لذا قرار صادره به علت مغایرت با قوانین موضوعه قابل تایید نیست و مستنداً به مراتب یاد شده و ماده 28 قانون آئین دادرسی مدنی ، ضمن نقض آن ، پرونده برای اقدام قانونی اعاده می گردد .

یک نمونه پرونده در مورد حکم فروش اموال مشاع موروثی

 در صورت غیر قابل تقسیم بودن اموال موروثی، دادگاه در مقام رسیدگی به تقاضای تقسیم ترکه، باید مبادرت به صدور حکم فروش اموال مشاع نماید ، نه دستور فروش آنها.

 درخصوص دعوی خواهان آقای م.ج. به طرفیت خواندگان خانم م.ب. با وکالت… ، به خواسته درخواست و تقاضای صدور حکم توسط وکیل تقسیم ترکه مبنی بر تقسیم ترکه و تعیین سهم الارث حصه شرعی و قانونی و مطالبه اجرت المثل ایام تصرف سه دانگ از شش دانگ یک دستگاه آپارتمان پلاک ثبتی … فرعی از 125 اصلی واقع در بخش کن با احتساب خسارت دادرسی به شرح دادخواست تقدیمی (عنداللزوم فروش اموال موروثی).

درخصوص دعوی خواهان به طرفیت خوانده ردیف دوم خانم م.ب. به خواسته مطالبه اجرت المثل، نظر به اینکه خواهان به شرح مفاد لایحه تقدیمی شماره … مورخ …  ، مضبوط در پرونده دعوی خود را مسترد نموده است ؛ علی هذا استناداً به بند ب ماده 107 قانون آیین دادرسی مدنی قرار رد دعوی صادر و اعلام می گردد .

اما در خصوص دعوی خواهان به طرفیت خوانده ردیف اول خانم م.ب. به خواسته مطالبه اجرت المثل ، دادگاه نظر به محتویات پرونده و اجرای قرار معاینه محلی و نظر به اینکه خوانده ردیف اول در پلاک ثبتی مورد ادعای خواهان تصرف ندارد، لذا دعوی خواهان به لحاظ عدم اتکاء به دلیل و فقدان ادله اثباتی غیر موجه و غیر ثابت تشخیص و محکوم به بطلان است و استناداً به ماده 197 قانون مرقوم حکم به رد دعوی صادر و اعلام می گردد .

اما درخصوص درخواست خواهان مبنی بر تقسیم ترکه و سهم الارث مربوطه ، نظر به اینکه دادگاه جهت احراز موضوع و اینکه آیا اموال موروثی قابل تقسیم می باشد و یا غیر قابل تقسیم میباشد، قرار ارجاع امر به کارشناس رسمی دادگستری مربوط به اموال منقول و غیر منقول معمول داشته و پس از اجرای قرار کارشناسی ، کارشناسان مربوطه، اموال موروثی را غیر قابل تقسیم اعلام داشته اند و با توجه به اینکه خواهان عنداللزوم تقاضای فروش اموال موروثی را نیز نموده است؛ لذا به دلیل غیر قابل تقسیم بودن اموال موروثی شامل اموال منقول اعلامی و همچنین مال غیر منقول شامل سه دانگ پلاک ثبتی … فرعی از 125 اصلی واقع در بخش 11 تهران و استناداً به ماده 4 قانون افراز و فروش املاک مشاع مصوب سال 1357 و ماده 9 آیین نامه اجرایی قانون مذکور، دستور فروش اموال منقول و غیر منقول فوق الذکر توسط دایره اجرای احکام مدنی دادگستری، مطابق قانون اجرای احکام مدنی و سپس تقسیم ثمن معامله پس از رفع و کسر هزینه های قانونی بین طرفین و تأدیه آن به هریک از آنان به میزان قدرالسهم آنها صادر و اعلام می نماید.

تجدید نظر خواهی خانم م .ب. با وکالت … نسبت به دادنامه شماره … مورخ … ، صادره از شعبه 209 دادگاه عمومی حقوقی تهران که طی آن دستور فروش اموال منقول و غیرمنقول توسط دایره اجرای احکام مدنی و سپس تعیین ثمن معامله پس از رفع و کسر هزینه های قانونی بین طرفین و تأدیه آن به هر یک از آنان به میزان قدرالسهم صادر شده است در نتیجه و مآلاً وارد و موجه نیست؛

زیرا حسب ماده 300 قانون امور حسبی در صورت تعدد ورثه ، هریک از آنها می توانند در دادگاه درخواست تقسیم قدرالسهم خود را از سایر ورثه بخواهند و ماده 317 قانون امور حسبی اشعار داشته :

در صورتی که مال اعم از منقول یا غیرمنقول قابل تقسیم نباشند ممکن است بهای آن تقسیم شود لذا این دادگاه ایراد و اعتراض موجه و مدللی که اساس دادنامه را مخدوش نماید، ارائه نگردیده است:

لذا با اصلاح مواد ذکر شده در دادنامه معترضٌ عنه و اصلاح دستور فروش به حکم به فروش و به استناد ماده 358 قانون آیین دادرسی مدنی و با رد تجدیدنظرخواهی دادنامه معترضٌ عنه را تایید و استوار می دارد.

مقالات حقوقی:

وکیل دعاوی پیمانکاری

وکیل سرقت

وکیل فرهنگ و رسانه

وکیل خیانت در امانت

وکیل صدور حکم حجر

وکیل شهرداری

وکیل وصول مطالبات

وکیل ثبتی

وکیل تصرف عدوانی

وکیل شرب خمر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره با وکیل

09124857572

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید
×