وکیل سقط جنین

وکیل سقط جنین (4)

با گروه عدالت نویسان در وقت و هزینه صرفه جویی کنید

وکیل سقط جنین

وکیل سقط جنین در تهران

وکیل سقط جنین 

سقط جنین یکی از چالش برانگیزترین مباحثی است که در جوامع مختلف جهان وجود دارد. در واقع سقط جنین چه از نظر اخلاقی، چه از نظر پزشکی و چه از نظر قانونی و فقهی بارها و بارها مورد بررسی قرار گرفته است که نتایج همه آن ها به یک عنوان ختم می شود. اگر سقط جنین به صورت عمدی و بدون دستور پزشکی صورت بگیرد می تواند یک جرم محسوب شود. بنابراین اساسا وکیل سقط جنین وکیلی است که در حوزه کیفری فعالیت می کند. 

بنابراین ما در این مقاله اگر بخواهیم سقط جنین را از دید قانونی مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم که اساسا با یک جرم طرف هستیم. جرمی که مجازات های خاص خودش را دارد. در ادامه می خواهیم به این مفهوم با دید بهتری نگاه کنیم و بر اساس آن کارکرد وکیل سقط جنین را بیشتر متوجه شویم. 

پیش از این که بخواهیم به ادامه مقاله بپردازیم و سقط جنین را از زاویه دید های مختلف نگاه کنیم، می خواهیم بدانیم نظر شما در این باره چیست؟ به نظرات سقط جنین در مواردی که مشکل پزشکی وجود ندارد و جنین امکان تولد عادی دارد باید به عنوان یک جرم شناخته شود؟ چرا؟ این سوالی است که می خواهیم در کنار شما از یک وکیل سقط جنین نیز بپرسیم. بنابراین با ما در ادامه مسیر همراه بمانید که قرار است بیشتر با این مفهوم آشنا شویم. 

وکیل سقط جنین چه کمکی میکند؟

اولین سوالی که می خواهیم از یک وکیل سقط جنین بپرسیم این است که سقط جنین به چه معنی است؟ در اصطلاح عام مرگ جنین پیش از تولد به هر علتی را سقط  جنین می گویند. یعنی زمانی که جنین در طی مدت زمانی که در شکم مادر قرار دارد زنده متولد نشود و امکان حیات نداشته باشد،  سقط جنین رخ داده است. اما یک وکیل سقط جنین به خوبی می داند که برای پاسخ به این سوال باید نگاه دقیق تری داشت.

برای سقط جنین سه نوع دیدگاه پزشکی، فقهی و قانونی وجود دارد که هر کدام از آن ها تعاریف مختلفی ارائه داده اند. در ادامه به صورت کلی با دیدگاه های پزشکی و فقهی آشنا خواهیم شد تا مقدمه ای برای ورود به بحث اصلی و شناخت این عمل از دید قانون باشد. با اتکا به این دید خواهیم دانست که چه نوع سقط جنینی را می توانیم جرم بدانیم و چه مجازاتی برای آن تعیین شده است. همه این ها ما را قرار است به این برساند که وکیل سقط جنین چه کارایی می تواند برای ما داشته باشد. با ما در ادامه مسیر همراه باشید. 

وکیل سقط جنین (3)
وکیل سقط جنین (3)

وکیل سقط جنین و کمکهای آن

بهترین کار برای شروع این است که ابتدا تعریفی دقیق و علمی برای سقط جنین از نظر پزشکی بیان کنیم. این کار می تواند فهم کارکرد وکیل سقط جنین را برای ما راحت تر کند. 

از نظر پزشکی سقط جنین به معنی حالتی است که جنین در شکم یا رحم مادر از بین برود و مرده به دنیا بیاید. این اتفاق می تواند دلیل عمدی یا غیر عمدی داشته باشد. به بیان ساده تر از نظر پزشکی دو حالت بیشتر برای انجام سقط جنین وجود ندارد. اول این که شرایط مادر و محیطی باعث شود که جنین حیات خودش را از دست بدهد و امکان رشد را نداشته باشد و دلیل دوم این است که اینچنین به هر دلیل به صورت عمدی از بین رفته باشد. 

از نظر پزشکی جنین قبل از هفته بیستم به طور کامل غیر قابل زیستن است. بدین معنی که جنین پیش از این موعد هنوز حیات پیدا نکرده و به طور کامل تشکیل نشده است. از این رو اخراج جنین پیش از این موعد خود به خود به عنوان سقط جنین محسوب می شود. اما بعد از آن ممکن است به هر دلیل جنین زودتر از حالت عادی به دنیا بیاید. اگر جنین به دنیا آمده مرده باشد آن را سقط جنین می گویند و در غیر این صورت آن را زایمان زودتر از موعد می نامیم. 

بنابراین اگر بخواهیم به صورت خلاصه تر بیان کنیم از نظر پزشکی جنینی که به صورت مورد به دنیا بیاید و از رحم مادر خارج شود سقط جنین گفته می شود و این موضوع می تواند دلیل عمدی یا غیر عمدی داشته باشد. مسلما یک وکیل سقط جنین به خوبی می داند که مبحث جرم انگاری در خصوص سقط جنین تنها در موارد عمدی سقط جنین قابل بررسی است. 

به بیان ساده تر نمی توان مادری را که بدن او توانایی بارداری و یا زایمان نداشته و به درستی نتوانسته جنین را پرورش دهد مجازات کرد. این نکته ای است که باید به آن توجه فراوان داشته باشیم. 

وکیل سقط جنین (2)
وکیل سقط جنین (2)

چرا وکیل سقط جنین؟

اما از نظر فقهی داستان کمی پیچیده تر می شود. در واقع در فقه و شرع به صورت مستقیم در خصوص سقط جنین صحبت زیادی نشده است و فقهی در این خصوص گفته زیادی ندارند. 

اما اگر بخواهیم از زوایای دیگر فقهی به این موضوع نگاه کنیم وکیل سقط جنین به خوبی می تواند برای ما شرح دهد که دین و فقه چه نظراتی می تواند در خصوص سقط جنین داشته باشد.

اولین دید فقهی و شرعی ما می تواند دید خانواده باشد. در واقع خانواده برای اسلام از اهمیت مافوق تصوری برخوردار است. در واقع از دید اسلام خانواده مهمترین ارکان هر جامعه ای محسوب می شود. زیرا این خانواده است که نیروی انسانی مورد نیاز جامعه برای ادامه حیات جامعه را تامین می کند. 

به بیان ساده تر یک جامعه زمانی می تواند پویا و محرک باشد که اساسا نیروی انسانی مورد نیاز خود را در اختیار داشته باشد و این نیروی انسانی عمدتا از طریق خانواده تامین می شود. بنابراین می توان حدس زد که فقه و شرع نسبت به سقط جنین نظر چندان مساعدی نباید داشته باشد. به بیان وکیل سقط جنین می توان حدس زد که فقه و شرع نسبت به سقط جنین به صورت عمد نظر منفی دارند و آن را یک گناه تلقی می کنند. 

اما اگر بخواهیم از دید مباحثی مانند خلقت و آفرینش به این موضوع نگاه کنیم به چه نکاتی خواهیم رسید؟ در واقع از دید قرآن و اسلام جنین بعد از چند هفته – که تقریبا همان هفته بیستم بارداری است که در بالا بیان کردیم – صاحب روح می شود و به عنوان یک انسان کامل شناخته می شود. یعنی فردی که روح و جان دارد. اما پیش از آن از مراحل مختلفی مانند نطفه، علقه و … تشکیل شده است. 

اما سوال اینجاست که آیا سقط جنین پیش از دمیده شدن روح اشکال دارد؟ بر اساس دید خانواده و اهمیت نیروی انسانی برای جامعه می توان گفت که اسلام این موضوع را از اساس گناه دانسته و برای هر کدام از مراحل جنین مجازاتی تعیین کرده است که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت و از وکیل سقط جنین خواهیم خواست تا برای ما آن ها را بازگو کند. در ادامه با ما همراه باشید. 

وکیل سقط جنین (1)
وکیل سقط جنین (1)

وکیل سقط جنین و ابعاد حقوقی سقط جنین

ما تا به این جا توانستیم که سقط جنین را از دید پزشکی و فقهی مورد بررسی قرار دهیم. در واقع ما می خواستیم بدانیم که اساسا سقط جنین چه تعاریفی از دیدگاه پزشکی و فقهی دارد. دانستیم که پزشکی به خروج مرده جنین در هر حالت را سقط جنین می گوید و فقه این کار را- اگر به صورت عمدی اتفاق افتاده باشد – گناه تلقی کرده است. حال سوال اصلی که باید وکیل سقط جنین به آن پاسخ دهد این است که اساسا قانون چه نظری در مورد سقط جنین دارد؟

اگر بخواهیم ساده تر وارد بحث شویم این گونه می توانیم بیان کنیم که قانون ایران بر اساس قانون فقه و شرع نوشته و تدوین شده است. از این رو می توان کاملا دانست که در قانون نسبت به سقط جنین نظرات منفی بسیاری وجود دارد. در واقع قانون سقط جنین در صورت عمدی بودن را جرم تلقی کرده است و این با توجه به دیدگاهی که از فقه بیان کردیم کاملا طبیعی و معقولانه به نظر می رسد. 

اما بیایید کمی قانونی تر از وکیل سقط جنین بخواهیم برای ما توضیح دهد که چرا سقط جنین یک جرم است و یا همه انواع سقط جنین جرم محسوب می شود؟

به طور کلی از دید قانون سه نوع سقط جنین وجود دارد که عبارتند از ” جنایی ” ” پزشکی ” و ” خود به خودی “. اگر بخواهیم ساده تر این تقسیم بندی را پیش ببریم سقط جنین به صورت خود به خود را می توان سقط جنین غیر عمد دانست. این همان شرایط مادر  یا محیط است که خود به خود باعث بروز چنین اتفاقاتی می شود. در بالا نیز در این باره کمی صحبت کردیم. اما در خصوص دو مورد جنایی و پزشکی می توان گفت که هر دو این موارد عمدی محسوب می شود. با این حال در قانون – تا به امروز – تنها عمل جنایی به عنوان جرم شناخته شده است.

بگذارید بی پرده تر صحبت کنیم. بارداری یک معنی کامل پزشکی دارد و بر اساس آن می توان حدس زد که جان دو انسان درگیر یک موضوع است. به بیان ساده تر جان مادر و فرزند او ( جنین ) در این مبحث مورد بررسی قرار می گیرد. حال اگر علم پزشکی به این نتیجه برسد که این زایمان می تواند موجب از بین رفتن مادر را فراهم بیاورد و یا جنین دچار عیوب یا معلولیت های خاصی است که احتمال زنده بودن آن را کم می کند و یا می تواند باعث ایجاد دردسرهای اجتماعی فراوان شود، پزشکی و قانون به او این قدرت را داده اند که از طریق منطقی اقدام به سقط جنین کنند. در چنین شرایطی سقط جنین به صورت عمدی جرم شناخته نمی شود. 

اما اگر این دلیل پزشکی وجود نداشته باشد و به زبان ساده تر جنین سالم باشد و مشکلی برای مادر خود ایجاد نکرده باشد اساسا سقط او یک جرم محسوب می شود و فرد خاطی باید مجازات شود. این دیدگاهی است که قانون نسبت به این موضوع دارد. البته در این قانون ظاهرا تغییراتی ایجاد شده است که در انتهای این مقاله اشاره ای نیز به آن ها خواهیم داشت. با ما و وکیل سقط جنین در ادامه مسیر همراه باشید. برای این که بخواهیم بیشتر با این مفهوم آشنا شویم باید بدانیم قانون به چه چیزی جرم می گوید. نظر شما چیست؟

وکیل سقط جنین (2)
وکیل سقط جنین (2)

جرم چیست؟

یکی از مفاهیم مهمی که هر وکیل کیفری مانند وکیل سقط جنین با آن سر و کار دارد مفهوم جرم و مجازات است. از این رو ما نیز همراه با یک وکیل سقط جنین می خواهیم بدانیم که به چه عملی در قانون جرم گفته می شود و چگونه می توانیم از مسیر قانونی اثبات کنیم که جرمی اتفاق افتاده است. 

برای اثبات جرم سه رکن مادی، معنوی و قانونی وجود دارد. زمانی که این سه رکن به صورت همزمان اثبات شود عملا از نظر قانونی جرم صورت گرفته است و بر اساس آن باید مجازاتی نیز تعیین شود. 

رکن مادی در قانون به مفهومی اشاره می کند که بر اساس آن ضرر مادی یا جانی قابل رویتی بر اساس انجام یا ترک یک فعل به فرد یا افرادی وارد شده باشد. در مورد سقط جنین می توان به این نتیجه رسید که اساسا سقط جنین از دو جنبه رکن مادی ان قابل اثبات است. در دید اول با سقط جنین جامعه از نیروی انسانی خود محروم می شود. بنابراین مدعی العموم می تواند بر اساس این زیان وارد پرونده شود. از دید دوم نیز اگر جنین بالغ بر 20 هفته داشته باشد به عنوان یک انسان کامل شناخته می شود و سقط آن به معنی قتل یک انسان و از بین بردن او محسوب می شود. از این رو به راحتی می توان گفت که سقط جنین دارای رکن مادی اثبات جرم است. 

اما از نظر رکن معنوی چطور؟ رکن معنوی بدین معنی است که فاعل یا فردی که کاری را ترک کرده به صورت عمدی و با قصد و نیت قبلی آن کار را انجام داده باشد. به بیان ساده تر باید در انجام یا ترک فعل عمدی وجود داشته باشد. در صورتی که این موضوع اثبات شود اساسا می توان گفت که رکن معنوی اثبات شده است. در مورد سقط جنین، وکیل سقط جنین به درستی می داند که عمدی بودن فعل از دو طریق اثبات پذیر است. اول اعتراف متهم. در واقع بهترین راه برای اثبات این رکن اعتراف متهم است. در صورتی که این اعتراف وجود نداشته باشد باید سراغ مدارک و ادله قانونی رفت. در صورتی که سقط جنین بدون هیچ دستور پزشکی صورت گرفته باشد و پزشکی قانونی غیر خود به خودی بودن آن را تایید کند اساسا می توان به این نتیجه رسید که برای سقط جنین عمدی در کار بوده است. این نکته است که باید به آن توجه داشته باشید. 

حال نوبت به رکن سوم اثبات جرم، یعنی رکن قانونی رسید. در رکن قانونی وکیل سقط جنین و به طور کلی دستگاه قضایی به دنبال این است که فعل یا ترک فعل صورت گرفته را در ظرف قانونی مناسب آن قرار دهد. به بیان ساده تر وکیل سقط جنین به دنبال این است که نشان دهد چه مصادیق قانونی برای این موضوع در قانون وجود دارد تا بر اساس آن بتوان مجازات لازم را اعمال کرد. 

این رکن از این نظر اهمیت دارد که اگر قانون در خصوص فعل یا ترک آن سخنی نگفته باشد اساسا نمی توان آن را جرم تلقی کرد و این خود یک اصل قانونی است. بنابراین وکلا در این جا معمولا در خصوص نحوه تفسیر قانون و فعل صورت گرفته وارد بحث می شوند. 

این ها ارکان اثبات جرم بود که در کنار یک دیگر می تواند مفهوم جرم را ایجاد کند. با توجه به این ارکان می توان به این نتیجه رسید که اساسا سقط جنین به صورت جنایی  -عمدی و بدون داشتن مدرک پزشکی – یک جرم محسوب می شود و مستوجب مجازات لازم است. حال سوال مهمی که باید پرسید این است که چه مجازاتی برای این جرم در قانون در نظر گرفته شده است؟

وکیل سقط جنین (3)
وکیل سقط جنین (3)

وکیل سقط جنین و مجازات جرم سقط جنین

همانطور که گفتیم از دید فقهی، پزشکی و در نهایت مفاهیم مربوط به جنین به دو بخش قبل از دمیده شدن روح – بیست هفتگی – و بعد از آن تقسیم بندی شده است. بنابراین کاملا عادی و طبیعی است که در خصوص جرائم تعیین شده نیز این تقسیم بندی به نوعی رعایت شده باشد. 

همانطور که در میان کلام اشاره کردیم در صورتی که روح به جنین دمیده شده باشد و به نوعی جنین یک موجود زنده از نظر پزشکی تلقی شود، سقط او به صورت عمد همانند قتل انسان کامل و عادی محسوب می شود. بنابراین مجازات این اتفاق همانند قتل غیر عمد، پرداخت دیه کامل انسان خواهد بود. البته در کنار دیه مجازات تعزیری دیگری نیز در نظر گرفته می شود.

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که با وجود عمدی بودن سقط جنین و قتل اتفاق افتاده، حکم آن قصاص نخواهد بود و قانون تنها به پرداخت دیه انسان کامل بسنده کرده است. این دیه در ماه های حرام برابر با دیه انسان کامل به اضافه یک سوم دیه خواهد بود. این همان قوانینی است که در قتل غیر عمد شاهد آن هستیم. 

اما سوال مهم تر این است که در خصوص حالتی که جنین کامل نشده و از نظر پزشکی به عنوان یک انسان کامل شناخته نمی شود چه مجازاتی در نظر گرفته شده است؟ در این خصوص تصمیم گیری کمی سخت است. در واقع اگر بخواهیم روی کاغذ نگاه کنیم به ازای هر مرحله ای که جنین در آن قرار دارد مجازات و جریمه خاصی در نظر گرفته شده است. این جریمه ها عبارتند از:

نطفه در رحم، دو صدم دیه کامل

علقه ( بسته شدن خون جنین )، چهار صدم دیه کامل

مضغه ( بسته شدن گوشت جنین )، شش صدم دیه کامل

عظام ( رشد استخوان )، هشت صدم دیه کامل

جنینی که گوشت و استخوان آن کامل رشد کرده باشد اما روح و زندگی نداشته باشد، ده صدم دیه کامل را به خود اختصاص می دهد. 

نکته ای که باید توجه داشته باشید این است که اساسا اثبات مرحله جنینی کار چندان ساده ای نیست و این اتفاقی است که وکیل سقط جنین سعی می کند از طریق پزشکی قانونی به آن بپردازد. 

نکته مهم دیگر این است که در خصوص جنین زنده و کامل در صورتی که پسر باشد دیه کامل به او تعلق می گیرد و اگر دختر باشد مانند یک زن کامل نصف دیه انسان به او تعلق می گیرد. این نکته ای بود که باید به آن توجه داشته باشید. 

وکیل سقط جنین و سقط درمانی

بر اساس قانون سقط پزشکی یا درمانی زمانی مجاز است که سه پزشک معتمد و متخصص این موضوع را تایید کرده باشند و مدارک آن باید در پرونده وجود داشته باشد. در غیر این صورت وکیل سقط جنین به خوبی می داند که سقط صورت گرفته یک سقط جنایی محسوب می شود.

طی سال های گذشته با توجه به کاهش جمعیت ایران و احساس خطری که از سوی قانون گذار و حاکمیت در این خصوص وجود دارد، سخت گیری های بیشتری در خصوص سقط جنین اتفاق افتاده است. در واقع قانون گذار طی سال های گذشته سعی کرده است قانون مربوط به سقط پزشکی را کمی سختگیرانه تر وضع کند. در واقع در قانون جدید ( اطلاعی از اجرایی شدن آن در دسترس نیست ) دادگاه نیز باید نظر سه پزشک را تایید کند تا امکان سقط جنین وجود داشته باشد در غیر این صورت حتی با وجود مدارک لازم نیز این کار جرم محسوب می شود. 

نسبت به این کار قانون گذار اشکالات بسیاری وارد است. در واقع قانون گذار با حذف مفهوم پزشکی سقط جنین تنها به دنبال این است که جمعیت کشور را ثابت نگه دارد حتی اگر این کار به قیمت افزایش جمعیت معلول و یا افزایش کودکانی باشد که با انواع نواقص مختلف به دنیا می آیند. این موضوع خود به خود می تواند هزینه های بسیاری برای جامعه و حاکمیت ایجاد کند. هزینه هایی که طی سال های آتی احتمالا شاهد آن ها خواهیم بود. 

از این رو به نظر نمی رسد قانون گذار در این خصوص مسیر درستی را انتخاب کرده باشد. گرچه ما و وکیل سقط جنین در این جا تنها توصیف کننده های قانون هستیم و نمی توانیم تاثیری در این خصوص داشته باشیم. این نکته ای بود که شما آن را در حساب درد و دل بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با وکیل

09124857572

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید
×